LAJMI I FUNDIT:

Ukraina dhe Palau vendosin marrëdhënie diplomatike

Ukraina dhe Palau vendosin marrëdhënie diplomatike

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka takuar homologun nga Palau, Surangel Whipps Jr në Zvicër, duke shënuar kontaktin e parë të rangut të lartës mes dy vendeve dhe shënimin e fillimit të marrëdhënieve të tyre të para diplomatike.

Në prezencë të dy presidentëve, ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba dhe Eunice Akiwo, drejtor i Zyrës së Brendshme të Palaut, kanë nënshkruar një komunikatë të përbashkët për themelimin e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, transmeton Telegrafi.

Zelensky ka falënderuar Palaun për mbështetjen e dhënë për integritetin territorial të Ukrainës, dhe ka ftuar në implementimin e formulës për paqe.


Ai gjithashtu theksoi se Rusia vazhdimisht kërcënon me shkatërrim të ambientit, pas okupimit të centralit bërthamor në Zaporizhzhia.

“Është shumë e rëndësishme që keni gjetur mundësinë të ndiqni samitin e paqes. Falënderojë Palaun për qëndrimin e qartë dhe mbështetjen për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, tha Zelensky. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë

"Sulmuesi ishte i buzëqeshur", polici i plagosur rrëfen si ndodhi ngjarja në Loznicë

Serbia
Biden pranon se mund t'i duhet të heqë dorë nga gara për President?

Biden pranon se mund t'i duhet të heqë dorë nga gara për President?

Amerika
Politika

Politika "idiotike" e Gjermanisë, Britania e Madhe "një shtet islamik",...: Çfarë mendon në të vërtetë kandidati për zëvendëspresident i Donald Trump, J.D. Vance për Evropën?

Botë
Moska zyrtare deklarohet rreth “planit të Donald Trumpit për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë”

Moska zyrtare deklarohet rreth “planit të Donald Trumpit për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë”

Botë
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa
Vance apo Harris: A ndihmon zgjedhja e kandidatit për zëvendës-president për të fituar zgjedhjet në SHBA?

Vance apo Harris: A ndihmon zgjedhja e kandidatit për zëvendës-president për të fituar zgjedhjet në SHBA?

Amerika
Kalo në kategori