LAJMI I FUNDIT:

U raportua se ndaluan një automjet që transportonte dinarë, Dogana: Personat pretendonin se përfaqësojnë ‘Komercijalna Banka”, i udhëzuam t’i ndjekin njoftimet e BQK-së

U raportua se ndaluan një automjet që transportonte dinarë, Dogana: Personat pretendonin se përfaqësojnë ‘Komercijalna Banka”, i udhëzuam t’i ndjekin njoftimet e BQK-së

Sot është raportuar se një automjet që po transportonte dinarë serbë është ndaluar në pikëkalimin kufitar me Serbinë në Jarinjë, ndërkaq lidhur me këtë rast janë deklaruar edhe nga Dogana e Kosovës.

Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci në një deklaratë për Telegrafin tha se në pikë kalimin kufitar të Jarinjës janë paraqitur disa persona që pretendonin se përfaqësojnë ‘Komercijalna Banka’, e cila tashmë është mbyllur.

“Këta persona janë interesuar për procedurën e lëvizjes së parave të gatshme, të njëjtit janë udhëzuar që të ndjekin njoftimet e BQK derisa Dogana e Kosovës po ashtu zbaton normat e njëjta ligjore”, tha Stavileci.


Ndryshe, mediat në Serbi sot kanë raportuar se një automjet që po transportonte dinarë serbë është ndaluar në pikëkalimin kufitar me Serbinë në Jarinjë.

Më 1 shkurt 2024 ka hyrë në fuqi Rregullorja e Bankës Qendrore të Kosovës e cila thekson se valuta e vetme në Kosovë është euro.

Kjo ka ngjallur edhe reagimin e faktorit ndërkombëtar. BE dhe SHBA ka kërkuar një periudhë tranzicioni për zbatimin e kësaj rregulloreje. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Këshilla se si të mbroheni gjatë shkarkimeve të rrufesë

Këshilla se si të mbroheni gjatë shkarkimeve të rrufesë

Lajme
Ambasadori britanik shkon në veri: Dëgjova shqetësimet dhe shpresat e komunitetit serb

Ambasadori britanik shkon në veri: Dëgjova shqetësimet dhe shpresat e komunitetit serb

Lajme
Kryebashkiaku i Vlorës: Plazhet janë plot, po lansohen reklama negative

Kryebashkiaku i Vlorës: Plazhet janë plot, po lansohen reklama negative

Lajme
Kush është “Klea”, vazja që mashtronte me bursat duke thënë se është mbesa e kryeministrit Edi Rama

Kush është “Klea”, vazja që mashtronte me bursat duke thënë se është mbesa e kryeministrit Edi Rama

Lajme

"Stenta 3”, dëshmitarja thotë se ka dyshime që bashkëshorti i saj ka ndërruar jetë për shkak se nuk iu vendosën stentat

Drejtësi
Artikulli i “Slobodna Bosna”, që u publikua nga RTK, Bordi: Do të ketë masa rigoroze konform ligjit

Artikulli i “Slobodna Bosna”, që u publikua nga RTK, Bordi: Do të ketë masa rigoroze konform ligjit

Lajme
Kalo në kategori