Një oficer policie dhe një police ishin në një patrullë normale mbrëmjen e së hënës.

Ata thjesht po bënin punën e tyre. Por tani ata janë të dy të vdekur pasi u qëlluan me armë në një ndalesë trafiku.

Sipas mediave gjermane, përcjell Telegrafi, incidenti ndodhi në shtetin gjerman të Rheinland-Pfalz në Kreisstrasse 22 në rrethin Kusel.

Ndërkohë mediat bëjnë të ditur se të dy vdiqën nga të shtënat me kokë.

Oficerët e policisë mund të kishin dërguar vetë një mesazh radio rreth orës 4:20 të mëngjesit, tha një zëdhënës i policisë.

Policia kishte vërejtur “diçka të dyshimtë” në një bagazh veture, zbulohen detaje të reja nga vrasja e dy oficerëve në Gjermani Policia kishte vërejtur “diçka të dyshimtë” në një bagazh veture, zbulohen detaje të reja nga vrasja e dy oficerëve në Gjermani

Me të mbërritur përforcimet në vendngjarje, efektivja e policisë 24-vjeçare ishte veçse e vdekur, ndërsa pak kohë më pas vdiq edhe kolegu i saj (29).

Mesazhi i parë radiofonik ka qenë se kanë ndaluar një automjet të dyshimtë, shkruan “Bild”.

Më pas oficerët e policisë “vërejtën diçka të dyshimtë” në bagazh dhe tani do të kryenin një kontroll.

Menjëherë pas kësaj, papritmas pasoi mesazhi i dytë i radios: “Ata po qëllojnë mbi ne”.

Pastaj kontakti ndërpritet.

Siç shkruajnë tutje mediat gjermane, gruaja nuk duhet të kishte pasur mundësi të mbrohej.

Pistoleta e saj ishte ende në këllëf kur u gjet.

Mësohet se ajo ka vdekur nga një plumb në kokë.

Dy oficerë policie vriten me armë zjarri teksa ishin në një patrullë rutinë në Gjermani Dy oficerë policie vriten me armë zjarri teksa ishin në një patrullë rutinë në Gjermani

Autori duhet të ketë qëlluar “tërësisht jashtë syrit”.

Në anën tjetër, polici 29-vjeçar ka arritur të nxjerrë armën.

Ai zbrazi të gjithën, por u godit gjithashtu në kokë, përcjell Telegrafi.

“Bild” spekulon se pasagjerët e makinës mund të kenë qenë gjuetarë pa leje – sigurisht të armatosur.

Sipas sindikatës së policisë (GdP), 24-vjeçarja ishte ende në trajnim. Ajo studioi në akademinë e policisë.

GdP-ja ishte “thellësisht e tronditur dhe plot trishtim”, thotë faqja e internetit. “Mendimet tona janë me të afërmit dhe të dashurit e kolegëve që vdiqën si pasojë e një akti dhune në punë”. /Telegrafi/