LAJMI I FUNDIT:

Truku me kube akulli është mënyra e vetme që t’i shpëtoni nga vyshkja lulet tuaja kur asgjë tjetër nuk ndihmon

Truku me kube akulli është mënyra e vetme që t’i shpëtoni nga vyshkja lulet tuaja kur asgjë tjetër nuk ndihmon

A bëni pjesë edhe ju ndër adhuruesit e bimëve të dhomës, të cilat bash kurrë nuk arrijnë t’i kultivojnë? Pra, zgjidhja e këtij problemi ju është fare afër, më saktësisht në frigorifer

Reklama

Me këtë truk bimët tuaja do të jetojnë gjatë dhe më nuk do të thahen.

Arsyeja kryesore përse shumica e njerëzve i mbysin bimët e tyre është që i ujisin shumë.

Truku i thjeshtë është që të mbushni saksinë me kube akulli, transmeton Telegrafi.

Vendosni dy kube të mëdha akulli, apo disa të vogla, në saksi një herë në javë. Jo vetëm që kjo bimëve do t’u japë ujin e nevojshëm, por do ta mbajë papastërtinë dhe rrënjëve do t’u lënë mjaft kohë që të absorbojnë ujin.

Kështu bimët tuaja do të kenë nivel të saktë hidratimi i cili u është i nevojshëm.

Për shkak të këtij gabimi lulet e dhomës shpejt ju vyshken edhe pse i ujisni rregullisht!
Lexo po ashtu Për shkak të këtij gabimi lulet e dhomës shpejt ju vyshken edhe pse i ujisni rregullisht!

Përmbytja e bimëve me ujë mund të çojë në rrjedhjen e tërësishme të ujit në fund të saksisë, gjë që nuk i lejon rrënjës që në mënyrë të drejtë të hidratojë bimët.

Metoda me kube akulli është posaçërisht e mirë për bimët të cilat kërkojnë më shumë kujdes dhe kurim.

Gjithashtu kjo metodë është e shkëlqyeshme edhe për orkidetë, të cilave u është e nevojshme që rrënjët t’u jenë mirë e të thata, sepse uji i tepërt i dëmton. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Dizajn dhe Arkitekturë
Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Bëje vet
Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' -  kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' - kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Astrologji
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kalo në kategori