LAJMI I FUNDIT:

Tronditje në politikën e Holandës: Popullisti dhe anti-myslimani, fiton zgjedhjet parlamentare

Tronditje në politikën e Holandës: Popullisti dhe anti-myslimani, fiton zgjedhjet parlamentare

Një fitore për njeriun kundërthënës është një tërmet politik, i cili do të ndihej përtej kufijve të Holandës. Formimi i një qeverie do të ishte gjithashtu e ndërlikuar.

“Exit poll” për zgjedhjet holandeze të së mërkurës thotë se populisti i ekstremit të djathtë, anti-islamiku Geert Wilders ka fituar më së shumti vota.

Zgjedhjet po ndiqen nga të gjitha shtetet evropiane pasi që Holanda do të ketë rolin udhëheqës në një sërë çështjesh, si paketa e shpëtimit të Eurozonës dhe lufta në Ukrainë.

Wilders, i cili drejton PVV-në, ose Partinë për Lirinë, kohët e fundit është përpjekur të zbusë imazhin duke ri-vlerësuar disa nga qëndrimet më të diskutueshme të tij. Kohët e fundit ai tha se ka probleme më të mëdha sesa reduktimi i numrit të azilkërkuesve dhe ka heshtur disa nga pikëpamjet anti-islamike.

Emigracioni, kostoja e jetesës dhe kriza e strehimit – që prek veçanërisht votuesit e rinj holandezë – kanë qenë çështjet kryesore në fushatë, raporton euronews.

Pas udhëheqjes së gjatë të kryeministrit, Mark Rutte, ekspertët thonë se holandezët po kërkojnë një ndryshim në mënyrën e qeverisjes.

Kryeministri holandez jep dorëheqje për shkak të pamundësisë së një marrëveshjeje për migracionin
Lexo po ashtu Kryeministri holandez jep dorëheqje për shkak të pamundësisë së një marrëveshjeje për migracionin

Rutte tronditi vendin në muajin korrik teksa dha dorëheqje pas dallimeve “të pakapërcyeshme” të koalicionit qeverisës mbi emigracionin. Disa ditë më vonë ai njoftoi se do të largohej nga politika – një tjetër tronditje për Holandën.

Asnjë parti nuk parashikohet të fitojë më shumë se 20 për qind të votave, që do të thotë se do të nevojiten diskutime të gjata për të formuar një koalicion.

Ndryshe, Ruttes iu deshën 271 ditë që të formojë qeverinë e fundit, një rekord në shtetin holandez. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Evropa
Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Evropa
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Botë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kalo në kategori