LAJMI I FUNDIT:

Tribunali i Hagës nis hetimet për krime lufte në Palestinë

Tribunali i Hagës nis hetimet për krime lufte në Palestinë

Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare ka hapur një hetim zyrtar mbi pretendimet e krimeve të luftës në territoret palestineze.

Fatou Bensouda tha se hetimi do të mbulojë ngjarjet në Bregun Perëndimor të okupuar nga Izraeli, Jerusalemin Lindor dhe Rripin e Gazës që nga 13 qershori 2014, transmeton Telegrafi.

Muajin e kaluar, gjykata me qendër në Hagë vendosi që ajo të mund të ushtronte juridiksionin e saj penal mbi territoret, raporton bbc.


Izraeli e kundërshtoi vendimin e Bensoudas, ndërsa zyrtarët palestinezë e vlerësuan atë.

ICC ka autoritetin të ndjekë penalisht ata që akuzohen për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte në territorin e shteteve palë në Statutin e Romës, traktatin e tij themelues.

Izraeli nuk e ka ratifikuar kurrë Statutin e Romës, por sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara pranoi pranimin e palestinezëve në vitin 2015. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Mali i Zi
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë

"I duhet drita e gjelbër prej amerikanëve", Polonia po shqyrton mundësinë e rrëzimit të raketave ruse në Ukrainë

Evropa
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Kalo në kategori