LAJMI I FUNDIT:

Tri ushqimet dhe pijet të cilat mendoni se janë të shëndetshme, por që është e kundërta e kësaj

Tri ushqimet dhe pijet të cilat mendoni se janë të shëndetshme, por që është e kundërta e kësaj

Imagjinoni sa e vështirë është kur hani diçka që nuk ju pëlqen, vetëm se mendoni se është e shëndetshme – por në fund e zbuloni se faktikisht nuk është aspak e shëndetshme.

Reklama

Siç duket, njerëzit që përpiqen të ushqehen shëndetshëm, shpeshherë gabojnë dhe hanë ushqime të pashëndetshme.

Telegrafi ju sjellë disa nga ushqimet të cilat nuk janë aq të shëndetshme sa duken:

Ushqimet “pa sheqer”

Disa ushqime pa sheqer përmbajnë aspartam, i cili është ndërlidhur me shtimin e peshës. Të gjithë ëmbëltuesit i janë nënshtruar një lloji të caktuar të procesit kimik, dhe disa prej tyre janë ndërlidhur me probleme të stomakut.

Pijet dietale

Ëmbëltuesit artificialë në pije dietale e mashtrojnë trupin tuaj të mendojë se jeni duke ngrënë apo pirë ushqim të vërtetë. Kjo shkakton rritje të insulinës, e cila në fund shndërrohet në dhjam – pra, pas së gjithash, këto pije nuk janë aspak dietale.

Biskotat e shëndetshme

Mund të duken të shëndetshme, të tingëllojnë dhe të duken të tilla, por ato janë të mbushura me sheqer. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Shëndetësi
Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Dietë
Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Shëndetësi
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Shëndetësi Lajme
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Ju mund të bëni një sprej kundër mushkonjave duke përzier dy përbërës të thjeshtë të kuzhinës

Ju mund të bëni një sprej kundër mushkonjave duke përzier dy përbërës të thjeshtë të kuzhinës

Shëndetësi
Kalo në kategori