LAJMI I FUNDIT:

Tri sporte ju sigurojnë vite shtesë në jetën tuaj! Ja cilat janë ato…

Tri sporte ju sigurojnë vite shtesë në jetën tuaj! Ja cilat janë ato…

Të gjithë e dimë se ushtrimet fizike na ndihmojnë të jetojmë më gjatë duke i zvogëluar rreziqet e sëmundjeve të ndryshme dhe duke e përmirësuar shëndetin tonë mendor e fizik.

Por, cilat ushtrime mendoni se sjellin më së shumti përfitime shëndetësore? Një studim i ri ka zbuluar se tri sporte janë më të prirat t’ju sigurojnë jetë më të gjatë, transmeton Telegrafi.


Studimi, i cili është publikuar në British Journal of Sports Medicine, është përmbledhje e të dhënave nga pyetësorë të shëndetësisë që janë mbledhur nga më shumë se 80,000 njerëz në Angli dhe Skoci mes viteve 1994 dhe 2008.

woman-playing-tennis-jpg-838x0_q80

Hulumtuesit i kanë përdorur ato të dhëna për t’i shikuar shprehitë e ushtrimeve fizike të secilit person dhe pastaj e kanë bërë lidhjen mes atyre ushtrimeve dhe rrezikut të vdekjes.

Lajmi i mirë është se të gjithë ata që pëlqejnë të bëjnë ushtrime fizike, pavarësisht se çfarë ushtrime, janë më të prirë të kenë rrezik më të vogël të vdekjes së parakohshme. Megjithatë, ekzistojnë tri sporte të veçanta që i shtojnë më së shumti vite jetëgjatësisë së njerëzve: tenisi, noti dhe ushtrimet aerobike.

Sportistët e tenisit kishin pasur 47 për qind më pak mundësi të vdesin, notuesit 28 për qind, ndërsa fansat e ushtrimeve aerobike – të cilat janë definuar si ushtrime të përgjithshme dhe gjimnastikë – kishin pasur 27 për qind më pak mundësi të vdisnin. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pija më e mirë anti-inflamatore për imunitetin dhe që ndihmon në humbjen e peshës

Pija më e mirë anti-inflamatore për imunitetin dhe që ndihmon në humbjen e peshës

Ushqim i shëndetshëm
Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

Shëndetësi
Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

Shëndetësi Lajme
Gjërat që nuk i bëni e që jua dëmtojnë sistemin imunitar

Gjërat që nuk i bëni e që jua dëmtojnë sistemin imunitar

Shëndetësi
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Ekspertët zbërthejnë dilemën: A duhet pirë kafja me një gotë ujë?

Ekspertët zbërthejnë dilemën: A duhet pirë kafja me një gotë ujë?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori