LAJMI I FUNDIT:

Tri ditë para fillimit të vitit shkollor, arsimi në grevë – Jasharaj: Qeveria të reflektojë

Tri ditë para fillimit të vitit shkollor, arsimi në grevë – Jasharaj: Qeveria të reflektojë

Një shtatori edhe këtë vit siç duket nuk do të jetë dita, ku shumë fëmijë mezi presin që për herë të parë të ulen në bankat shkollore, kjo pasi që SBASHK-u nuk e ka ndërmend të zbrapset nga vendimi i tyre për grevë.

Reklama

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Rrahman Jasharaj thotë se nuk do të lëshojnë pe nga kërkesat e tyre dhe një shtatori do ta gjejë në grevë arsimin në Kosovë.

Në një prononcim për Telegrafin, Jasharaj tha se derisa Qeveria të reflektojë dhe të ulet për të gjetur zgjidhje, për kërkesat e tyre, greva do të vazhdojë.

“BSPK-ja ka shpallur grevën me 25 gusht dhe greva do të vazhdojë, gjersa qeveria të ulet dhe të bisedojë me përfaqësuesit e BSPK-së dhe të fillojë me zgjedhjen e kërkesave tona legjitime. Unë jam i sigurt që një shtatori do të jetë grevë, por uroj që Qeveria të reflektojë dhe sa më shpejtë të arrijmë marrëveshje, në mënyrë që greva të përfundoi. Por situate aktuale tregon se greva do të vazhdojë dhe ne do ta mbajmë fjalën”, deklaroi ai.

Nagavci: Mësimdhënësit mos t'i nënshtrohen presionit të SBASHK-ut për grevë
Lexo po ashtu Nagavci: Mësimdhënësit mos t'i nënshtrohen presionit të SBASHK-ut për grevë

Sipas tij, ishte tendencë individuale që të frikësojë grevistët , ajo që kushdo që hynë në grevë do të ketë shkurtim të pagës.

“Grevë do të ketë, derisa nuk ka marrëveshje ashtu si është shpallur para mediave. Ishte tendencë individuale për t’i frikësuar grevistët, ajo që kushdo që hynë në grevë do t’i shkurtohet paga. Mirëpo reagimet e Këshillit të të Drejtave të Njeriut dhe Juristëve të njohur dhe njerëzve të tjerë, na gëzuan. Ata thanë se do të ishte e tmerrshme që për herë të parë një Qeveri e zgjedhur nga populli, do të bëntë një presion të tillë. Kjo gjë nuk bëri fare përshtypje te anëtarësia. Me presione të tilla Qeveria nuk do të arrijë asgjë”, përfundoi ai.

Kërkesë kryesore e grevistëve është që punëtorëve të sektorit publik t’u ndahen nga 100 euro shtesë deri në miratimin e Ligjit për Paga, për çka deri tash nuk ka gatishmëri nga Qeveria e Kosovës.

Ndryse kryeministri Kurti ka thënë se nuk është koha për greva por për punë, ndërsa ministria e Arsimit Arbërie Nagavci ka deklaruar se mësimdhënësit mos t’i nënshtrohen presionit të SBASHK-ut për grevë.

Pavarësisht grevës, zv/ministri i Arsimit i bindur se mësimi fillon më 1 shtator
Lexo po ashtu Pavarësisht grevës, zv/ministri i Arsimit i bindur se mësimi fillon më 1 shtator

Ministrja e Nagavci edhe njëherë ka ftuar mësimdhënësit që të fillojnë procesin mësimor më 1 shtator. Sipas saj, mësimdhënësit janë trajtuar mirë më ligjin e ri për paga, i cili pritet të miratohet. Mësimdhënësit, sipas saj, janë trajtuar më mirë se nga qeveritë paraprake, njëherë fton SBASHK-un që të heq dorë nga “interesat të ngushta”.  /Telegrafi/