LAJMI I FUNDIT:

Tre personat që kanë fituar Kupën e Botës si lojtar dhe si trajner

Tre personat që kanë fituar Kupën e Botës si lojtar dhe si trajner

Sigurimi i një triumfi në Kupën e Botës si lojtar dhe si trajner nuk është shëtitje në park.

Në fakt, vetëm tre persona të shquar kanë arritur të bëjnë realitet këtë arritje të jashtëzakonshme.

Didier Deschamps

Derisa dergjej i sëmurë rëndë në shtrat, Beckenbauer pati dy dëshira - njëra prej të cilave nuk iu plotësua
Lexo po ashtu Derisa dergjej i sëmurë rëndë në shtrat, Beckenbauer pati dy dëshira - njëra prej të cilave nuk iu plotësua

Deschamps pati një udhëtim magjik në Kupën e Botës. Në vitin 1998, ai udhëhoqi Francën drejt fitores si kapiten i skuadrës si nikoqir.


Ata u përballën me kundërshtarë të fortë si Danimarka, Afrika e Jugut dhe Arabia Saudite në fazën e grupeve. Më vonë, ata mposhtën Paraguain, Italinë, Kroacinë dhe në fund triumfuan kundër Brazilit në një finale legjendare.

Me shpejtësi deri në vitin 2018, Deschamps ishte në krye, duke udhëhequr Les Blues drejt një fitoreje 4-2 ndaj Kroacisë në finale. Kjo ishte paraqitja e parë përfundimtare e Francës që nga viti 2006. Gjatë rrugës, ata lundruan nëpër një grup sfidues me Danimarkën, Perunë dhe Australinë.

Më pas ata pushtuan Argjentinën, Uruguain dhe Belgjikën përpara se të fitonin trofeun kundër Kroacisë.

Messi mund të mbetet vetëm me shtatë Topa të Artë, nisin hetimet për atë të vitit 2021
Lexo po ashtu Messi mund të mbetet vetëm me shtatë Topa të Artë, nisin hetimet për atë të vitit 2021

Mario Zagallo

Zagallo pati një udhëtim të jashtëzakonshëm në Kupën e Botës. Ai e fitoi trofeun dy herë si lojtar për Brazilin, fillimisht në vitin 1958 duke mundur Suedinë në finale dhe më pas në 1962 me një fitore ndaj Çekosllovakisë.

Më vonë, në vitin 1970, ai drejtoi ekipin e Brazilit, i cili përfshinte legjenda si Pele dhe Jairzinho, duke i çuar ata në një tjetër fitore të paharrueshme në Kupën e Botës duke mundur Italinë në ndeshjen finale.

Mjerisht, në fillim të këtij muaji, Zagallo u nda nga jeta në moshën 92-vjeçare.

Presidenti i federatës së Argjentinës konfirmon se fanella me numrin 10 do të tërhiqet
Lexo po ashtu Presidenti i federatës së Argjentinës konfirmon se fanella me numrin 10 do të tërhiqet

Franz Beckenbauer

Gjermani legjendar pati disa momente të jashtëzakonshme në Botëror. Beckenbauer e siguroi trofeun në vitin 1974, duke luajtur në shtëpi dhe duke mundur Holandën në finale.

Më vonë, si trajner, ai e udhëhoqi vendin e tij drejt fitores në vitin 1990, duke triumfuar ndaj një skuadre argjentinase të drejtuar nga Diego Maradona dhe duke mposhtur Anglinë në gjysmëfinale.

Ashtu si Zagallo, Beckenbauer fatkeqësisht ka ndërruar jetë. Trashëgimia e tij në futboll, si lojtar dhe trajner, mbetet një pjesë integrale e historisë së sportit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ylli i Bayernit gaboi në pasim, Vincent Kompany me reagim të tepruar

Ylli i Bayernit gaboi në pasim, Vincent Kompany me reagim të tepruar

Bundesliga
Arrihet marrëveshja: Marco Reus bëhet me skuadër të re

Arrihet marrëveshja: Marco Reus bëhet me skuadër të re

Ligat tjera
Simeone po e transferon te Atletico sulmuesin që befasoi të gjithë sezonin e kaluar

Simeone po e transferon te Atletico sulmuesin që befasoi të gjithë sezonin e kaluar

La Liga
Hazard emëron lojtarin më të talentuar me të cilin ka luajtur - pak kush e njeh

Hazard emëron lojtarin më të talentuar me të cilin ka luajtur - pak kush e njeh

Premier League
Arabia Saudite ka ndalur shpenzimet: Sa para kanë shpenzuar në këtë afat kalimtar dhe cilët janë emrat që mund të zbarkojnë?

Arabia Saudite ka ndalur shpenzimet: Sa para kanë shpenzuar në këtë afat kalimtar dhe cilët janë emrat që mund të zbarkojnë?

Ndërkombëtare
Mendonit se gjithçka kishte mbaruar me futbollin e kombëtareve? Shikoni cilët yje të futbollit dhe trajnerë me të ardhme luajnë në Lojërat Olimpike të Parisit

Mendonit se gjithçka kishte mbaruar me futbollin e kombëtareve? Shikoni cilët yje të futbollit dhe trajnerë me të ardhme luajnë në Lojërat Olimpike të Parisit

Përfaqësueset
Kalo në kategori