Forcat Ajrore të SHBA kanë kryer stërvitjen e ashtuquajtur “Ecje elefantësh” duke përdorur aeroplanë luftarakë F-35, me nisjen e dhjetëra aeroplanëve në një periudhë të kondensuar, si pjesë e asaj që shërbimi e quan “stërvitje e fuqisë ushtarake” bazën ajrore Hill në Utah.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhjetëra aeroplanë morën pjesë në stërvitje, e cila ka për qëllim për të demonstruar aftësinë e Forcave Ajrore të afta për të “nisur ndonjë numër të aeroplanëve për të mbështetur misionet e mbrojtjes kombëtare në një moment të njoftimit”.

Siç bëhet e ditur tutje, aeroplanët u nisën në radhë, në intervale 20 deri në 40 sekonda, sipas Forcës Ajrore.

“Ne jemi të gatshëm të luftojmë sonte dhe ushtrimi mund të tregojë aftësinë tonë për të mposhtur kundërshtarët potencial kudo që të lindin”, tha Majori Caleb Guthmann, asistent drejtor i operacioneve dhe oficer i projektit të stërvitjes.

Disa media raportojnë se bëhet fjalë për 36 aeroplanë, vlera e të cilëve arrin në rreth 3 miliardë dollarë – rreth 90 milionë dollarë, çdonjëri. /Telegrafi/