Hematomat e tmerrshme që pësoi Joanna Jedrzejczyk në UFC 248 na bëri të mendojmë për disa nga dëmtimet më të këqija të kokës në historinë e sportit luftarak.

Që të rija rastet vijnë nga artet e përziera marciale dhe nga boksi, e që në pamje të parë janë vërtetë lëndime të frikshme.

George Mann (Artet e përziera parciale)

Jo Nattawut goditi Mann me bërryl në kokë, duke i shkaktuar atij qarkullim të vështirë gjakut, e që filloi që t’i krijohej një ‘top’.

Mark Hominick (MMA)

Lëndimi i Hominick në UFC 129 mbetet njëri ndër lëndimet më të tmerrshme në histori  të MMA.

Kanadezi edhe pse ishte shpallu kampion, kishte marrë një hematomë të rrezikshme, pas goditjeve nga Jose Aldo.

Hasim Rahman (Boks)

Boksi është njëri ndër sportet më të rrezikshme në planet, pasi bëhet fjalë për goditje të rënda.

Hasim Rahman kishte pranuar një goditje të fuqishme në kokë vite më parë në një përballje me Evander Holyfield, duke bërë që meçi të ndërpritej.

*Hematoma shkakton trashje, vështirësi në qarkullim dhe ulë presionin e gjakut. /Telegrafi/