LAJMI I FUNDIT:

Tre deputet iniciojnë heqjen e përkufizimit 20% për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni

Tre deputet iniciojnë heqjen e përkufizimit 20% për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni

Tre deputetët e Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Izet Mexhiti, Merita Koxhaxhiku dhe Kastriot Rexhepi që janë pjesë e Fraksionit të BDI-së, sot iniciuan ndryshime kushtetuese sa i përket çështjes bullgare por edhe për heqjen e përkufizimit 20 përqind sa i përket përdorimit të gjuhës shqipe, thuhet në njoftimin e fraksionit brenda BDI-së.

Reklama

Propozimin në Komisionin për ndryshimet kushtetuese pranë Ministrisë së Drejtësisë dhe që mbart nënshkrimet e tre deputetëve, thuhet në njoftim, e dorëzoi nënkryetari i Forumit Rinor të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe pjesë e Fraksionit, Jetmir Asani bashkë me një grup të rinjsh.

“Me këtë nismë edhe njëherë riafirmojmë qëndrimin tonë se jemi pro ndryshimeve kushtetuese sa i përket çështjes bullgare dhe rrjedhimisht qëndrojmë fuqishëm në rrugën evropiane. Por njëkohësisht vlerësojmë se është momenti politik që përkufizimi 20 % për gjuhën shqipe të hiqet nga Kushtetuta sepse fundja Kushtetuta nuk hapet çdo ditë dhe tani e kemi rastin njëkohësisht zbatimin e gjuhës shqipe ta vëmë në vendin e merituar”, ka deklaruar Asani para dorëzimit të Propozimit./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Lajme
Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Lajme
Milan Radoiçiq në mesin e sulmuesve terroristë në veri, a duhet të shpallet Lista serbe organizatë terroriste?

Milan Radoiçiq në mesin e sulmuesve terroristë në veri, a duhet të shpallet Lista serbe organizatë terroriste?

Elfije Boletini
Pamje nga Gjykata Themelore në Prishtinë, dy të dyshuarit për sulmin terrorist në veri dërgohen në paraburgim

Pamje nga Gjykata Themelore në Prishtinë, dy të dyshuarit për sulmin terrorist në veri dërgohen në paraburgim

Lajme
Hoti përmes pesë pikave tregon se çfarë duhet bërë institucionet pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës

Hoti përmes pesë pikave tregon se çfarë duhet bërë institucionet pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës

Lajme
Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Lajme
Kalo në kategori