LAJMI I FUNDIT:

Toyota e ka seriozisht, bateritë e teknologjisë së re dhe deri në gjashtë modele të reja deri në vitin 2025

Toyota e ka seriozisht, bateritë e teknologjisë së re dhe deri në gjashtë modele të reja deri në vitin 2025

Toyota është shumë serioze për të elektrizuar gamën e saj të veturave. Sot, ata njoftuan se do të prezantojnë deri në 6 modele të ndryshme deri në vitin 2025, dhe publikuan versionet konceptuale të disa prej tyre: dy nga segmenti SUV, i cili duhet të plotësojë ofertën, e cila aktualisht përfshin vetëm modelin bZ4X dhe makinë sportive e së ardhmes.

Megjithatë, ajo që është edhe më e rëndësishme është se Toyota po punon shumë në zhvillimin e baterive të gjeneratës së fundit, dhe pret t’i lansojë ato që në vitin 2026, transmeton Telegrafi.

Do të jetë një seri baterish të ndryshme, e para prej të cilave do të jetë struktura konvencionale dhe do të ofrojë dy herë më shumë autonomi për një çmim 20 për qind më të ulët.

Një bateri e lirë do të pasojë, e cila duhet të popullarizojë më tej automjetet elektrike. Ajo bateri do të jetë një strukturë krejtësisht e re, do të përdorë fosfat litium-hekur më të lirë (LFP) dhe synimi është që, krahasuar me modelin aktual bZ4X, rrezja të rritet me 20 për qind, dhe çmimi të ulet me 40 për qind.

Së fundi, e treta në seri do të jetë një bateri me performancë të lartë e bazuar në teknologjinë ‘bipolare’ me të ashtuquajturat. katoda të larta të nikelit.

Toyota Sport Crossover Concept

E shfaqur tashmë për publikun në Pekin, Crossover Sport është një vizion i veturës tërësisht elektrike të së nesërmes, lloji që aktualisht mungon në ofertën e Toyota-s.

Është një SUV kompakt që ofron rehati, prakticitet dhe – ajo që është veçanërisht e rëndësishme – shumë hapësirë ​​në ulëset e pasme dhe në bagazh.

E gjithë kjo me një dizajn jashtëzakonisht tërheqës, dhe duhet theksuar se vetura është rezultat i përpjekjeve jo vetëm të Toyota-s por edhe të partnerëve të saj kinezë, BYD.

Toyota Urban SUV

Ashtu siç sugjeron emri, është një koncept SUV urban, 4.3 metra i gjatë që do të fuqizohet tërësisht nga bateritë dhe një motor elektrik.

Ky koncept është i rëndësishëm sepse Toyota parashikon që ky segment të vazhdojë të rritet dhe të jetë më i fuqishmi për automjetet elektrike në të gjithë Evropën.

Cilësia, qëndrueshmëria dhe besueshmëria janë epitete që zakonisht lidhen me Toyota-n dhe ky koncept nuk duhet të jetë përjashtim.

Do të ketë një zgjedhje të versioneve me lëvizje në dy ose të gjitha rrotat, kurse klientët do të mund të zgjedhin midis dy llojeve të baterive me nevoja të ndryshme kapaciteti dhe rrezeje. Më shumë detaje rreth automjetit do të dihen vitin e ardhshëm.

Toyota FT-Se

I lartë 1220 mm dhe 1895 gjerësi, kjo veturë të kujton veturat sportive të së kaluarës për nga dimensionet, por këtu ndalon çdo ngjashmëri me të kaluarën.

Dizajni industrial, linjat e mprehta dhe karakteri i fortë e karakterizojnë këtë veturë sportive me dy ulëse, zhvillimi i të cilit u ndihmua nga departamenti sportiv i Toyota-s, Gazoo Racing.

Vetura do të ketë bateri shumë kompakte dhe të vendosura në mënyrë inteligjente që do të ofrojnë jo vetëm energji për njësinë, por edhe karakteristika superiore të drejtimit, trajtim sovran në kthesa dhe stabilitet gjatë frenimit. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Auto
Kalo në kategori