LAJMI I FUNDIT:

Top 10 veturat e vogla më të mira për t’i blerë në vitin 2023

Top 10 veturat e vogla më të mira për t’i blerë në vitin 2023

Veturat e vogla më të mira në shitje sot nuk janë vetëm të lehta për t’u drejtuar dhe të lira për t’u blerë, ato janë gjithashtu shumë më të rafinuara, të sofistikuara dhe më të sigurta se kurrë më parë.

Reklama

Ndërsa veturat e vogla të qytetit si Kia Picanto dhe Toyota Aygo X mund të jenë modelet e para që vijnë në mendje kur dikush përmend vetura të vogla, niveli i zgjedhjes është në fakt shumë më i gjerë.

“Superminit” moderne si Vauxhall Corsa dhe Renault Clio janë në klasën e mësipërme dhe tani janë të ngjashme në madhësi me gjeneratat e vjetra të veturave më të mëdha familjare si Volkswagen Golf. Do të habiteni se sa shumë praktike kanë ato në një paketë relativisht kompakte, përcjell Telegrafi.

Përndryshe, nëse keni nevojë për hapësirë maksimale nga vetura juaj kompakte, SUV-të e vegjël si Ford Puma ndajnë shumë komponentë me simotrat e tyre supermini, por i mbështjellin me një trup më të gjatë dhe më të gjerë. Çfarëdo lloj veture të vogël që zgjidhni, do të keni gjithashtu bonusin e shtuar të kostove më të ulëta të funksionimit dhe sigurimit sesa për një model më të madh e më të shtrenjtë.

Nga Auto Express shkruajnë se e kanë testuar tërësisht çdo veturë të vogël në shitje në Mbretërinë e Bashkuar dhe se kanë grumbulluar 10 modelet më të mira për t’u blerë tani, sipas testuesve të tyre që janë ekspertë të rrugëve.

Ekzistojnë një sërë formash trupore që mund të gjenden në listën në vijim, kështu që pavarësisht nga nevojat tuaja, duhet të keni një veturë të vogël që t’ju përshtatet. Nëse keni një buxhet të rreptë, shumë nga këto vetura të reja mund të gjenden edhe në tregun e veturave të përdorura me çmime joshëse.

10. Kia Picanto

9. Vauxhall Corsa

8. Ford Puma

Fiat/Abarth 500e

6. Hyundai i10

5. Jeep Avenger

4. Toyota Yaris

3. Skoda Fabia

2. Renault Clio

1. Dacia Sandero