Me afatin kalimtar që do të zgjasë deri në fillim të muajit tetor, klubet evropian po planifikojnë t’i bëjnë disa transferime.

Edhe pse futbolli është futur në një krizë të thellë financiare shkaku i coronavirusit, klubet ende shpresojnë që të realizojnë shënjestrat e tyre.

Liga Premier, La Liga, Serie A, Bundesliga e Ligue 1 tashmë kanë filluar me transferimet e lojtarëve, ndërsa presin që edhe disa t’i realizojnë.

Hakim Ziyech (Foto: FC Chelsea/Twitter)

Chelsea është aktualisht skuadra më e aktive në këtë afat, pasi tashmë ka transferuar Hakim Ziyechin e Timo Wernerin, ndërsa nuk qëndrojnë larg as Kai Havertzit.

Më poshtë mund të shikoni shënjestrat më të mëdha që mund të realizohen në këtë afat kalimtar.

Jadon Sancho

Anësori anglez që luan te Borussia Dortmuni po kërkohet nga Manchester United, që është duke i prirë garës, por larg nuk qëndrojnë as Liverpooli, Real Madridi e Manchester City.

Jadon Sancho had another prolific season and is Manchester United's top transfer target

Lautaro Martinez

Sulmuesi argjentinas po shkëlqen te Interi, gjersa Barcelona po tenton që t’i fus në lojë Nerazzurët me një shkëmbim lojtarësh.

Inter Milan striker Lautaro Martinez is being courted by Barcelona for a big-money move

Thiago Alcantara

Mesfushori spanjoll ka konfirmuar se do të largohet nga Bayern Munichu, derisa ka refuzuar të rinovojë kontratën, ndërsa Manchester United e Liverpooli i duan shërbimet e tij.

Bayern Munich midfielder Thiago Alcantara is seeking a fresh challenge at a new club

Kai Havertz

Anësori gjerman është shumë afër të kalojë te Chelsea, pasi tashmë është pajtuar me kushtet presonale, ndërsa mbetet marrëveshja vetëm me Bayer Leverkusenin.

Kai Havertz is one of the brightest talents in European football and looks set to join Chelsea

Philippe Coutinho

U transferua te Barcelona nga Liverpooli në vitin 2018, por braziliani ka dështuar ta gjejë vetën në La Liga, duke u huazuar te Bayern Munichu, ndërsa tani po kërkohet prej Arsenalit e Tottenham Hotspurit.

Coutinho (centre) won the Bundesliga and German Cup at Bayern but won't sign permanently

James Rodridguez

Aventura e kolumbianit te Real Madridit tashmë ka përfunduar dhe në këtë verë do të largohet. Manchester United, Everton e Atletico Madridi i duan shërbimet e tij.

James Rodriguez played just once in LaLiga since October - against Real Sociedad last month

Jack Grealish

Aston Villa ka bërë të ditur se do të shesë lojtarin, mirëpo kërkon 80 milionë euro për kartonin e tij, gjersa Arsenali e Manchester United vazhdojnë të jenë në garë.

Aston Villa captain Jack Grealish kept his side in the top-flight but may move on this summer

Gareth Bale

Ishte shumë afër të largohej nga Real Madridi në këtë janar, por presidenti Florentin Perez e kishte ndaluar kalimin e tij në Kinë, shkaku që oferta ishte tejet e vogël, në garë për transferimin e uellsianit janë klubet e Ligës Premier, ato nga Kina dhe në Amerikë.

Gareth Bale has endured a frustrating season on the sidelines, though Madrid were champions

Willian

Braziliani do të largohet nga Chelsea si lojtar i lirë dhe thuhet se është pranë kalimit te Barcelona, por katalunasit rivalizohen edhe nga Arsenali.

Chelsea and Willian are currently at a long-running standoff over the length of a new contract

Kalidou Koulibaly

Mbrojtësi senegalez ka bërë të ditur se ai dëshiron të qëndrojë në te Napoli, mirëpo janë këta të fundit që e duan shitjen e tij, derisa Manchester City vazhdon t’i prijë garës. /Telegrafi/

Napoli defender Kalidou Koulibaly has a reported asking price of £70million this summer