Industria e parfumit është mbi 50 miliardë dollarë, duke treguar se aroma e mirë kushton.

Ekspertët kanë eksploruar shkencën prapa aromës, duke përfshirë se si ndikon në joshje dhe cilat janë parfumet më të mira për meshkuj, transmeton Telegrafi.

Shkenca thotë se aroma që e mbani ju bën më seksi

Kur janë anketuar, shumica e femrave kanë deklaruar se aroma e mirë e një mashkulli e bën atë më tërheqës.

Testimet shkencore e kanë mbështetur këtë pohim, duke treguar se aroma faktikisht funksionon edhe në nivele të nënvetëdijes.

Parfumet më të mira për meshkuj

Sa i përket asaj se çfarë arome preferojnë femrat te meshkujt, një pjesë e madhe e femrave i kanë votuar aromat citrike si të preferuarat.

Më poshtë janë disa prej aromave më të popullarizuara të të gjitha kohërave për meshkujt:

1. La Nuit de L’homme – YSL
2. Terre d’Hermes – Hermes
3. Bleu de Chanel – Chanel
4. Aventus – Creed
5.The One for Men – Dolce and Gabbana
6. Fahrenheit – Dior
7. Aqua di Gio -Armani
8. L’Homme – YSL
9. L’eau d’Issey pour Homme- Issey Miyake
10. Allure Homme Sport- Chanel. 
/Telegrafi/

Cili është dallimi mes parfumit, kolonjës dhe ‘Eau de Toilete’ Cili është dallimi mes parfumit, kolonjës dhe ‘Eau de Toilete’