LAJMI I FUNDIT:

TikTok mund të ndalohet në SHBA – ja çfarë parashihet me projektligjin që miratoi Dhoma e Përfaqësuesve

TikTok mund të ndalohet në SHBA – ja çfarë parashihet me projektligjin që miratoi Dhoma e Përfaqësuesve

Një ndalim i mundshëm i SHBA-së kundër TikTok bëri një hap të madh drejt realizimit të shtunën, pasi ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve miratuan një projekt-ligj që synon aplikacionin si pjesë e një pakete të gjerë ndihme për Izraelin dhe Ukrainën.

Vota dypartiake prej 360-58 shënon humbjen e fundit për TikTok në Uashington, pasi kompania e mediave sociale me 170 milionë përdorues amerikanë lufton për mbijetesë nën pronësinë e saj aktuale nga ByteDance, kompania e saj mëmë kineze, përcjell Telegrafi.

Projektligji i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve këtë fundjavë i ngjan shumë një versioni të mëparshëm të miratuar në mars që do të ndalonte TikTok nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA, nëse nuk gjen një pronar të ri dhe shpejt.

Analistët e politikave presin që Senati ta marrë shpejt paketën e ndihmës, duke i dhënë asaj shanse të larta për miratim.

Dhe presidenti Joe Biden ka thënë më parë se do të firmoste legjislacionin TikTok nëse ai arrin në tryezën e tij.

Versioni i projekt-ligjit të miratuar të shtunën, nëse nënshkruhet, do t’i japë TikTok 270 ditë për të gjetur një pronar të ri, nga afërsisht gjashtë muajt e parashikuar në versionet e mëparshme të legjislacionit.

Dhe projektligji i jep gjithashtu Shtëpisë së Bardhë një mundësi për të zgjatur atë afat edhe 90 ditë të tjera nëse presidenti përcakton se ka progres drejt një shitjeje.

TikTok e ka kundërshtuar me zë të lartë projektligjin.

Për javë të tëra, TikTok ka zhvilluar një fushatë intensive lobimi në një përpjekje “për të mposhtur legjislacionin”, duke argumentuar se ai shkel të drejtat e amendamentit të parë të përdoruesve të tij dhe kërcënon bizneset e vogla. /Telegrafi/