Një tërmet me magnitudë 5.8 ka ndodhur në Australinë juglindore, duke dëmtuar ndërtesat në qytetin e Melbourne.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, tërmeti ndodhi të mërkurën rreth orës 9:15 (koha lokale) në Mansfield, jo shumë larg kryeqytetit të shtetit Victoria.

Kryeministri australian, Scott Morrison, ka deklaruar se nuk ka pasur “raporte për lëndime të rënda”.

Tërmeti u ndje gjithashtu në Australinë Jugore fqinje dhe në New South Wales (NSW).

Përveç kësaj, raportohet se tërmeti u pasua edhe me disa tronditje të tjera me magnitudë prej 4.0 dhe 3.1. /Telegrafi/