LAJMI I FUNDIT:

Tensione brenda kabinetit ushtarak të Izraelit, çfarë fshehu Netanyahu për qëllimet ushtarake në Rripin e Gazës?

Tensione brenda kabinetit ushtarak të Izraelit, çfarë fshehu Netanyahu për qëllimet ushtarake në Rripin e Gazës?

Një anëtar kyç i kabinetit ushtarak në Izrael ka akuzuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu se nuk ka thënë të vërtetën për qëllimet ushtarake të vendit në Rripin e Gazës.

Netanyahu ka hedhur poshtë publikisht shtytjen e SHBA-së për një shtet të ardhshëm palestinez dhe këmbënguli se ofensiva do të vazhdojë “deri në fitoren e plotë”, transmeton Telegrafi.

Por, Gadi Eisenkot – djali i të cilit u vra duke luftuar në Gaza – tha se ata që mbrojnë “mposhtjen absolute” të Hamasit nuk po e “thonin të vërtetën”.

Shokon Borrell: Izraeli financoi krijimin e grupit Hamas
Lexo po ashtu Shokon Borrell: Izraeli financoi krijimin e grupit Hamas

Gjenerali në pension deklaroi gjithashtu se Netanyahu ndante “përgjegjësinë e mprehtë dhe të qartë” për dështimin në mbrojtjen e vendit të tij më 7 tetor dhe kërkoi zgjedhje të reja, duke thënë se nuk kishte “asnjë besim” në udhëheqjen aktuale të Izraelit.

Hamasi vrau rreth 1,300 njerëz dhe mori 240 pengje në sulmin e befasishëm në Izraelin jugor më 7 tetor.

SHBA-ja reagon pasi Netanyahu tha se është kundër themelimit të shtetit palestinez
Lexo po ashtu SHBA-ja reagon pasi Netanyahu tha se është kundër themelimit të shtetit palestinez

Tensionet brenda kabinetit nga ku Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant mezi flasin mes vete, vijnë pasi hendeku midis Izraelit dhe aleatëve të tij perëndimorë zgjerohet.

Pas komenteve Netanyahu për mos-krijimin e shtetit palestinez, këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli “qartësisht i shohin gjërat ndryshe”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Mali i Zi
Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori