LAJMI I FUNDIT:

Temperatura rekorde në Siberi

Temperatura rekorde në Siberi

Dhjetëra rekorde të nxehtësisë kanë rënë në Siberi, pasi temperaturat së fundi arritën shifrën prej 37.7 gradë Celsius.

Reklama

Pavarësisht se jemi vetëm në fillim të muajit qershor, të dhënat po tregojnë se temperaturat do të arrijnë shifra rekorde të reja sa i përket Siberisë, transmeton Telegrafi.

Bota po ngrohet në mënyrë të paprecedentë, pasojat do të jenë të rënda
Lexo po ashtu Bota po ngrohet në mënyrë të paprecedentë, pasojat do të jenë të rënda

Të shtunën e kaluar, temperaturat arritën 37.9 gradë Celsius (100.2 Fahrenheit) në Jalturovosk, dita e tij më e nxehtë në histori, sipas klimatologut Maximiliano Herrera, i cili gjurmon temperaturat ekstreme në të gjithë globin.

Që atëherë në Siberi kanë “rënë në ujë” një sërë rekordesh të temperaturës, raporton cnn.

Disa rekorde të të gjitha kohërave të nxehtësisë u thyen të mërkurën, duke përfshirë Baevo, e cila arriti 39.6 gradë Celsius (103.3 Fahrenheit) dhe Barnaul, e cila arriti 38.5 gradë Celsius (101.3 Fahrenheit).

“Kështu që mund të themi se është vërtet e jashtëzakonshme. Është vala më e keqe e të nxehtit në histori të rajonit, pohoi ai.

Temperaturat mesatare mund të arrijnë shifra rekorde këtë vit
Lexo po ashtu Temperaturat mesatare mund të arrijnë shifra rekorde këtë vit

Nuk është vetëm Siberia që ka parë nxehtësi rekord këtë javë. Është përhapur në të gjithë Azinë Qendrore. Në fillim të muajit prill, Turkmenistani pa temperatura prej 42 gradë Celsius (107.6 Fahrenheit), që ishte “një rekord botëror për atë gjerësi gjeografike”, tha Herrera.

Që atëherë, nxehtësia nuk ka pushuar, me valë të nxehta të valëve që mbërthejnë rajonin.

Të mërkurën, temperaturat më shumë se 45 gradë Celsius (111.2 Fahrenheit) u regjistruan në Kinë, 43 gradë Celsius (109.4 Fahrenheit) në Uzbekistan dhe 41 gradë Celsius (105.8) në Kazakistan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Botë
Kalo në kategori