LAJMI I FUNDIT:

Telefonat kanë jetëgjatësi – sa zgjasin modelet e markave të njohura

Telefonat kanë jetëgjatësi – sa zgjasin modelet e markave të njohura

Telefonat, si çdo gjë tjetër, kanë një jetëgjatësi të caktuar. Por, shtrohet pyetja se sa mund të zgjasin modelet e markave të caktuara.

Telefonat konsumohen me kalimin e kohës, bateria e tyre dobësohet, performanca bëhet më e dobët dhe të gjitha sa më sipër reflektohen në jetëgjatësinë e pajisjes.

Faqja Commando ka publikuar jetëgjatësinë mesatare të disa prej markave dhe prodhuesve më të njohur të telefonave të disponueshëm në treg.


– Apple iPhone: 4 deri në 8 vjet
– Samsung: 3 deri në 6 vjet
– Google Pixel: 3 deri në 5 vjet
– Huawei: 2 deri në 4 vjet

Këto janë jetëgjatësi mesatare dhe shifrat e përmendura mund të ndryshojnë në varësi të pajisjes.

Jeta e telefonit fillon të shënojë nga data e prodhimit të pajisjes, jo nga momenti i blerjes së telefonit. Prandaj, është gjithmonë e rëndësishme të dini se kur pajisja është prodhuar në fabrikë.

Për fat të mirë, mund ta zbuloni duke parë datën e prodhimit. Zakonisht është i shënuar në paketimin e vetë pajisjes, por nëse e keni hedhur tashmë kutinë, mund të gjeni opsionet për pajisjen (About) në cilësimet e telefonit, ku do të gjeni datën ose numrin serial.

Përveç kësaj, ju mund të zbuloni datën e prodhimit të pajisjes duke përdorur flokët e fshehtë. Thirrni *#06# për të gjetur numrin serial.

Nëse as kjo nuk ju përshtatet, në faqen SNDeepInfo mund të gjeni udhëzime për dekodimin e telefonit tuaj, sepse shumë prodhues e kodojnë datën e prodhimit brenda numrit serial të pajisjes. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një

Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një "kostum të blinduar fluturues"

Teknologji
Pajisjet aktuale të rrjetit 5G mund të arrijnë shpejtësinë 6G

Pajisjet aktuale të rrjetit 5G mund të arrijnë shpejtësinë 6G

Teknologji
OpenAI ndan me punonjësit e saj pesë nivelet për të arritur AI superinteligjente

OpenAI ndan me punonjësit e saj pesë nivelet për të arritur AI superinteligjente

Teknologji
Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Teknologji
Historia e mahnitshme e një Apple Watch që qëndroi në oqean për 18 muaj dhe ende punon

Historia e mahnitshme e një Apple Watch që qëndroi në oqean për 18 muaj dhe ende punon

Teknologji
Samsung Galaxy Z Fold6 dhe Z Flip6 çojnë Galaxy AI në nivele të reja

Samsung Galaxy Z Fold6 dhe Z Flip6 çojnë Galaxy AI në nivele të reja

Teknologji
Kalo në kategori