LAJMI I FUNDIT:

Të tmerruar, turistët britanikë u detyruan të hidheshin në det – pasi anija u përfshi nga zjarri në ujërat afër Ishullit të Rodosit në Greqi

Të tmerruar, turistët britanikë u detyruan të hidheshin në det – pasi anija u përfshi nga zjarri në ujërat afër Ishullit të Rodosit në Greqi

Një grup turistësh të tmerruar u detyruan të hidheshin në det për t’i shpëtuar një anijeje prej druri pasi ajo shpërtheu në flakë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pushuesit britanikë ishin mes 82 pasagjerëve që u larguan për të shpëtuar jetën kur varka u përfshi nga flakët – 300 metra nga bregu – në ishullin grek të Rodosit të enjten.

Atje, familjet dhe fëmijët e vegjël u zhytën në det pasi zjarri shpërtheu me shpejtësi brenda pak minutash.

Disa të arratisur notuan përsëri në breg në plazhin Stegna në qytetin e Archangelos, ndërsa të tjerë u grumbulluan në varkat e shpëtimit që u erdhën në ndihmë.

Zyrtarët e rojës bregdetare greke thanë se të gjithë në bord u shpëtuan përfundimisht përpara se rrënojat e anijes së shkatërruar të fundoseshin.

@dailymail

Dramatic moment British tourists are rescued after abandoning wooden tourist boat as it was engulfed by flames in Greece, leaving nine-year-old ‘traumatised’. #fyp #tourist #boat #fire #greece #rhodes

♬ original sound – Daily Mail

Por dëshmitarët thonë se shumë prej tyre mbetën ‘të traumatizuar’ nga incidenti që pa një vajzë nëntëvjeçare dhe një grua 50-vjeçare pësuan lëndime të lehta djegieje, sipas raporteve lokale.

Fëmija dhe gruaja u dërguan në spital, por mjekët thonë se gjendja e tyre nuk është serioze.

Shërbimet e urgjencës, përfshirë zjarrfikësit, u thirrën në vendngjarje menjëherë pas shpërthimit të zjarrit.

Kalimtarët e habitur ndoqën të tmerruar nga plazhi, me retë e mëdha të tymit në det të dukshme.

Autoritetet greke konfirmuan se fatmirësisht asnjë pasagjer nuk u lëndua rëndë dhe më pas u transferuan në hotelet e tyre me autobus. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Brenda burgut famëkeq rus ku vdiq Alexei Navalny

Brenda burgut famëkeq rus ku vdiq Alexei Navalny

Evropa
Të premten, SHBA me paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën në Ukrainë

Të premten, SHBA me paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën në Ukrainë

Evropa
Britanikja vodhi 15 mijë funte nga kursimet e djalit të saj autik, i shpenzoi të gjitha për veten

Britanikja vodhi 15 mijë funte nga kursimet e djalit të saj autik, i shpenzoi të gjitha për veten

Evropa
Kalo në kategori