LAJMI I FUNDIT:

“Do të restaurohet i pëlqeu apo jo keqbërësve”, deklaratat pas zjarrit në objektin e vjetër të gjimnazit në Ferizaj

“Do të restaurohet i pëlqeu apo jo keqbërësve”, deklaratat pas zjarrit në objektin e vjetër të gjimnazit në Ferizaj

Objekti i një shkolle të vjetër jofunksionale në Ferizaj, saktësisht shkollës “Ismalil Qemali” është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së martës, rreth orës 04:25.

Reklama

Lajmi për djegien e shkollës së vjetër e kishte konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli.

Zjarri ishte arritur të lokalizohet dhe nuk kishte të lënduar.

Për zjarrin në objektin që përfaqëson vlerë të trashëgimisë kulturore ka nxitur reagime të shumta në vend.

Për këtë ka reaguar, komuna e Ferizajt, ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, deputetë, etj.

Pamje nga djegia e ish-gjimnazit “Ismail Qemali” në Ferizaj
Lexo po ashtu Pamje nga djegia e ish-gjimnazit “Ismail Qemali” në Ferizaj

Komuna e Ferizajt përmes një reagimi publik ka deklaruar se zjarri ka shkaktuar dëme të mëdha në gjithë objektin, i cili përfaqëson vlerë të trashëgimisë kulturore.

I njëjti objekt bëhet e ditur se të hënën e 13 marsit, ka nisur të rinovohet tërësisht nga ana e operatorit ekonomik të kontraktuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

“Në orët e para të mëngjesit të sotëm, objekti i ish Gjimnazit të Vjetër në Ferizaj, u përfshi nga zjarr masiv, duke shkaktuar dëme të mëdha në gjithë objektin, objekt ky që përfaqëson vlerë të trashëgimisë kulturore e që së fundmi, pikërisht dje më 13.03.2023, nga ana e operatorit ekonomik të kontraktuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, nisën ndërhyrjet e para për renovimin e tërësishëm të objektit”, thuhet në reagimin e tyre në Facebook.

Tutje, Komuna e Ferizajt ka thënë se përmes Drejtorisë së Shërbimeve Publike dhe Emergjencë, Shërbimit të Zjarrfikjes, me të marrë informatën ka dal në vendngjarje duke ndërmarr të gjitha veprimet e nevojshme, me gjithë kapacitetin e plotë, për të shuar zjarrin.

“Komuna e Ferizajt, kërkon nga organet hetimore, organet e ndjekjes dhe gjyqësore që të zhvilloj hetim të tërësishëm të rastit dhe që shkaktarët e zjarrit të bëhen publike për qytetarët”, thuhet mes tjerash.

“Ky objekt përfaqëson vlerë të trashëgimisë kulturore të Ferizajt, andaj Komuna e Ferizajt me gjithë kapacitetin e saj e kompetencën ligjore, do ta mbroj këtë objekt për t’ia ofruar publikut, pas punës restauruese që do të ndodh në këtë objekt”, përfundon reagimi i komunës.

E ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çeku, e ka quajtur krim djegien e objektit të gjimnazit të vjetër në Ferizaj.

Në reagimin e tij për rastin, Çeku ka thënë se përgjegjësit duhet të përballen me drejtësinë.

Çeku e quan krim djegien e ish-gjimnazit në Ferizaj: Objekti do të restaurohet, i pëlqeu apo jo keqbërësve
Lexo po ashtu Çeku e quan krim djegien e ish-gjimnazit në Ferizaj: Objekti do të restaurohet, i pëlqeu apo jo keqbërësve

“Kontratën për restaurimin e gjimnazit të vjetër e patëm nënshkruar javën e kaluar. Dje kanë nisur punimet, ndërsa sot në orët e para të mëngjesit ia vunë flakën. Ky është krim. Përgjegjësit duhet të përballen me drejtësinë”, ka shkruar ministri në Facebook.

Ai tutje ka deklaruar se gjimnazi i vjetër “Ismail Qemali’ në Ferizaj do të restaurohet, “i pëlqeu apo jo keqbërësve”.

“Trashëgimia jonë kulturore është më e rëndësishme se interesat tuaja të ngushta. Metodat e porositë mafioze nuk na ndalin”, ka përfunduar Çeku.

Për këtë ka reaguar edhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti .

Haliti në një postim në Facebook shkruan se krimi i organizuar dëshiron që ta shlyejë historinë e Ferizajt.

Ai shkruan se për herë të katërt ose të pestë i vihet flaka objektit të mbrojtur të trashëgimisë kulturore.

“Ftoj organet e rendit që ta hetojnë dhe të zbulohet urdhër dhënësi i këtij krimi. Turp!”, shkruan Haliti. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
KFOR për situatën në veri: Prapa protestuesve kishte grupe kriminale

KFOR për situatën në veri: Prapa protestuesve kishte grupe kriminale

Lajme
REL: Pezullimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk është opsion

REL: Pezullimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk është opsion

Lajme
Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Lajme
Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Lajme
Raportet Shqipëri – Serbi, Sinani: Do të duhej të ndikonin në përmirësimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginë, e jo në përkeqësim

Raportet Shqipëri – Serbi, Sinani: Do të duhej të ndikonin në përmirësimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginë, e jo në përkeqësim

Lugina
Situata në veri, Kurti takon ambasadorin britanik: Sundimi i ligjit duhet të jetë parimi bazë për të ecur përpara

Situata në veri, Kurti takon ambasadorin britanik: Sundimi i ligjit duhet të jetë parimi bazë për të ecur përpara

Lajme
Kalo në kategori