LAJMI I FUNDIT:

Ekspertë japin versionin e tyre mbi debatin shekullor: A do të jetë fatura më e lirë nëse lini vazhdimisht ngrohjen ndezur?

Ekspertë japin versionin e tyre mbi debatin shekullor: A do të jetë fatura më e lirë nëse lini vazhdimisht ngrohjen ndezur?

Sa herë që vjen vjeshta, ne përballemi me problemin shekullor se si t’i ngrohim shtëpitë tona – diçka që është ndoshta më e rëndësishme se kurrë, me çmimet e energjisë të vendosura në rritje.

Shumë prej nesh nuk kanë qenë kurrë të sigurt nëse është më mirë ta ndezim ngrohjen  kur kemi nevojë, ose nëse thjesht duhet ta lëmë termostatin të ndezur gjatë gjithë kohës në një nivel shumë më të ulët.


Ekipi në MoneySavingExpert thotë se kjo e fundit është diçka si një mit – megjithëse ata pranuan se çështja gjithashtu nuk është ‘aq e qartë’, pasi do të varet kryesisht nga sasia e energjisë që ka nevojë për shtëpinë tuaj.

Pasi hulumtuan të gjitha opsionet, ekspertët ndanë një postim duke i zbërthyer të gjitha për ne.

Duke thënë se tema është një ‘debat i nxehtë’, ekipi i MSE shkroi: ” Sipas ekspertëve në Trustin e Kursimit të Energjisë, ideja se është më e lirë ta lini ngrohjen ndezur në temperaturë të ulët gjatë gjithë ditës është një mit. Ata janë të qartë se ndezja e ngrohjes vetëm kur të nevojitet është, në planin afatgjatë, mënyra më e mirë për të kursyer energji, dhe rrjedhimisht para”.

“Gjëja kryesore për të kuptuar këtu është se gjithçka ka të bëjë me sasinë totale të energjisë që kërkohet për të ngrohur shtëpinë tuaj. Është e ditur që një sasi e caktuar energjie rrjedh vazhdimisht nga shtëpia juaj, ndaj Trusti i kursimit të energjisë thotë se nëse e mbani ngrohjen ndezur gjatë gjithë ditës, po humbni energji gjatë gjithë ditës, kështu që është më mirë të ngrohni shtëpinë tuaj vetëm kur keni nevojë për të”.

“Megjithatë, nuk është aq e qartë. Disa specialistë nuk janë dakord – dhe argumentojnë se duhet ta mbani ngrohjen vazhdimisht ndezur për një arsye krejtësisht të ndryshme. Ata mbrojnë mbajtjen e ngrohjes në nivel të ulët gjatë gjithë ditës, duke i kthyer të gjitha valvulet e radiatorit deri në maksimum dhe bojlerin në minimum dhe thonë se problemi me ndezjen dhe fikjen e ngrohjes është se sa herë që fiket, kondensimi mblidhet brenda.

Ky kondensim mund të ndihmojë në përcjelljen e nxehtësisë jashtë shtëpisë, thonë ata – që do të thotë se ju largoni nxehtësinë më shpejt dhe kështu do të përdorni më shumë energji si rezultat”. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Çfarë të vizitosh
A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e dini se...
U zgjodh plazhi më i mirë në Evropë, por nuk është tamam një vend tipik për pushime verore

U zgjodh plazhi më i mirë në Evropë, por nuk është tamam një vend tipik për pushime verore

Çfarë të vizitosh
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Si të përcaktoni me saktësisht moshën e një oktapodi: Fare e lehtë - numëroni unazat në krahët e tyre

Si të përcaktoni me saktësisht moshën e një oktapodi: Fare e lehtë - numëroni unazat në krahët e tyre

Libri i madh i kafshëve
23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

Astrologji
Kalo në kategori