LAJMI I FUNDIT:

Të enjten betohen kryetarët e dy komunave Zveçan dhe Zubin Potok

Të enjten betohen kryetarët e dy komunave Zveçan dhe Zubin Potok

Kryetarët e zgjedhur në dy komunat veriore, Zubin Potok dhe Zveçan pritet të betohen të enjten (25 maj) në orën 10:00.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Betim Gjoshi.

Ai tha se data është caktuar më 25 maj me kërkesë të MAPL-së.

“Me kërkesë të MAPL-së është caktuar data 25 maj për betimin e kryetarëve në tre komunat veriore në objektet publike të komunave”, tha Gjoshi.

Siç merr vesh Telegrafi betimi i kryetari i të Zveçanit, Ilir Peci do të bëhet në shkollën fillore “Isa Boletini”, në Boletin.

Betimi i kryetarit të Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq - fotografi nga ceremonia
Lexo po ashtu Betimi i kryetarit të Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq - fotografi nga ceremonia

Ndryshe, Ilir Peci nga radhët e PDK-së pritet të betohet si kryetar i Zveçanit, ndërsa Izmir Zeqiri po nga radhët e PDK-së, pritet të betohet si kryetar i Zubin Potokut.

E, sa i përket kryetarit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Lulzim Hetemi ende nuk ka ndonjë informacion se kur pritet të jap betimin e tij.

Ndryshe, të premten e javës së kaluar, Erden Atiq është betuar si kryetar i Mitrovicës së Veriut.

Ministri Krasniqi pas betimit të kryetari të ri në veri të Mitrovicës: E rëndësishme që qytetarët të kenë shërbime cilësore
Lexo po ashtu Ministri Krasniqi pas betimit të kryetari të ri në veri të Mitrovicës: E rëndësishme që qytetarët të kenë shërbime cilësore

Më 23 prill, në Mitrovicë të Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale.

Sipas KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje fitoi garën për kryetar komune në Mitrovicë të Veriut dhe Leposaviq, ndërsa Partia Demokratike e Kosovës fitoi në Zveçan dhe Zubin Potok.

Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë nuk mori pjesë në zgjedhje dhe u bëri thirrje qytetarëve serbë që ta bojkotojnë procesin zgjedhor.

Erden Atiq merr detyrën si kryetar i Mitrovicës së Veriut, nënkryetare Katarina Axhançiq
Lexo po ashtu Erden Atiq merr detyrën si kryetar i Mitrovicës së Veriut, nënkryetare Katarina Axhançiq

Komunat në veri mbetën pa kryetarë nga nëntori i vitit të kaluar, kur përfaqësuesit serbë në atë zonë dhanë dorëheqje nga vendet e tyre të punës, për shkak të mospajtimit me një vendim të Qeverisë së Kosovës për ri-regjistrimin e makinave me targa ilegale serbe. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Lajme
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Kalo në kategori