LAJMI I FUNDIT:

Arresti kardiak

14 Artikuj

Info

Arresti kardiak është humbja e menjëhershme e funksionit të zemrës, frymëmarrjes dhe vetëdijes. Kjo gjendje zakonisht rezulton nga një problem në sistemin elektrik të zemrës, i cili prish veprimin e pompimit të zemrës dhe ndalon rrjedhën e gjakut në trupin tuaj.

Arresti kardiak nuk është i njëjtë sikurse një sulm në zemër (infarkti), kur bllokohet rrjedha e gjakut në një pjesë të zemrës. Sidoqoftë, një sulm në zemër ndonjëherë mund të shkaktojë një shqetësim elektrik që çon në arrest kardiak.

Nëse nuk trajtohet menjëherë, arresti kardiak mund të çojë në vdekje. Mbijetesa është e mundur me kujdes të shpejtë dhe të duhur mjekësor. Reanimacioni kardiopulmonar (CPR), duke përdorur një defibrilator – apo edhe thjesht duke bërë kompresime në gjoks – mund të përmirësojë shanset për të mbijetuar.

Shenjat dhe simptomat e arrestit kardiak janë të menjëhershme dhe drastike: Rrëzim e papritur, humbje e pulsit, ndalim i frymëmarrjes, humbje e vetëdijes.

Ndonjëherë disa shenja dhe simptoma ndodhin para shfaqjes arrestit kardiak, siç janë: pakëndshmëri në gjoks, frymëzënie, dobësi, rrahje të shpejta, palpitacione (megjithëse më së shpeshti, arresti kardiak ndodh pa shenja paralajmëruese).

Shkaktari i zakonshëm i arrestit kardiak është ritmi jonormal i zemrës (aritmia) që ndodh kur sistemi elektrik i zemrës nuk funksionon si duhet.

Sistemi elektrik i zemrës kontrollon shkallën dhe ritmin e rrahjeve të zemrës. Nëse diçka shkon keq, zemra juaj mund të rrahë shumë shpejt, shumë ngadalë ose në mënyrë të parregullt (aritmi). Shpeshherë këto aritmi janë të shkurtra dhe të padëmshme, por disa lloje mund të çojnë në arrest kardiak të papritur.

Më së shpeshti, çrregullimi i ritmit të zemrës te arresti kardiak ndodh si pasojë e një fibriliacioni ventrikular (impulse të shpejta, të çrregullta elektrike që i bëjnë barkushet e zemrës të rrahin pa dobi, në vend që të pompojnë gjak).

Pesë shenja paralajmëruese të një arresti kardiak potencialisht fatal

Pesë shenja paralajmëruese të një arresti kardiak potencialisht fatal

Shëndetësi Lajme
Lindi foshnjën katër ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në Tiranë

Lindi foshnjën katër ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në Tiranë

Shqipëri
Si mund t’i ndodhë arresti kardiak edhe atletëve të rinj si Damar Hamlin?

Si mund t’i ndodhë arresti kardiak edhe atletëve të rinj si Damar Hamlin?

Shëndetësi Lajme
Studimi: Grimcat e vogla në ajër mund të shkaktojnë sulme të papritura në zemër

Studimi: Grimcat e vogla në ajër mund të shkaktojnë sulme të papritura në zemër

Shëndetësi Lajme
Detajet e aksidentit ku humbi jetën aktori Leslie Jordan

Detajet e aksidentit ku humbi jetën aktori Leslie Jordan

Po Flitet
Mësohet shkaku i vdekjes së Robbie Coltrane, yllit të filmave për Harry Potter e James Bond

Mësohet shkaku i vdekjes së Robbie Coltrane, yllit të filmave për Harry Potter e James Bond

Yjet
Shenjat paralajmëruese të arrestit kardiak

Shenjat paralajmëruese të arrestit kardiak

Shëndetësi Lajme
Eriksen shënoi gol të bukur në rikthimin emocional në Parken Stadium, 290 ditë pasi në atë fushë pësoi arrest kardiak

Eriksen shënoi gol të bukur në rikthimin emocional në Parken Stadium, 290 ditë pasi në atë fushë pësoi arrest kardiak

Përfaqësueset
Eriksenit do t’i vendoset pajisja që shpëton jetë – çfarë është ICD-ja, funksioni, kush ka nevojë për të dhe jeta me këtë aparat

Eriksenit do t’i vendoset pajisja që shpëton jetë – çfarë është ICD-ja, funksioni, kush ka nevojë për të dhe jeta me këtë aparat

Përfaqësueset
Është konfirmuar se Eriksen përjetoi arrest kardiak – definicioni, simptomat dhe shkaktarët

Është konfirmuar se Eriksen përjetoi arrest kardiak – definicioni, simptomat dhe shkaktarët

Përfaqësueset
Mjekët spanjollë shpëtojnë gruan britanike, pas 6 orësh që kishte pësuar atak kardiak

Mjekët spanjollë shpëtojnë gruan britanike, pas 6 orësh që kishte pësuar atak kardiak

Nga Bota
Arresti kardiak dhe sulmi në zemër: Dallimet mes këtyre dyjave dhe si duhet të reagoni

Arresti kardiak dhe sulmi në zemër: Dallimet mes këtyre dyjave dhe si duhet të reagoni

Këshilla mjekësore
Dallimi mes sulmit në zemër dhe sulmit në tru – shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Dallimi mes sulmit në zemër dhe sulmit në tru – shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Këshilla mjekësore
Arresti kardiak gjatë seksit është më vdekjeprurës sesa çdo aktivitet tjetër

Arresti kardiak gjatë seksit është më vdekjeprurës sesa çdo aktivitet tjetër

Të tjera