LAJMI I FUNDIT:

Shenjat paralajmëruese të arrestit kardiak

Shenjat paralajmëruese të arrestit kardiak

Disa simptoma të hershme, delikate mund të tregojnë arrest kardiak, sipas një raporti nga Shoqata Amerikane e Zemrës.

Reklama

Raporti i publikuar në revistën mjekësore “Circulation”, paraqet njohuritë më të fundit për simptomat e arrestit kardiak, si dhe për sëmundjet e tjera kardiovaskulare, duke përfshirë edhe goditjen në tru, shkruan Insajderi.

Arresti kardiak ndodh kur zemra nuk mund të pompojë mjaftueshëm gjak dhe të furnizojë me oksigjen organet e tjera, gjë që mund të jetë fatale. Arresti kardiak zakonisht nuk mund të shërohet, por trajtimi i hershëm mund t’i ndihmojë njerëzit të jetojnë më gjatë dhe me një cilësi më të mirë të jetës, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Trajtimi përfshin mjekim, aktivitet fizik dhe pakësim të marrjes së kripës. Pirja e duhanit, konsumimi i tepërt i alkoolit, aktiviteti i pamjaftueshëm fizik dhe dieta e dobët rrisin rrezikun e arrestit kardiak.

Pije popullore jo-alkoolike e lidhur me formimin e mpiksjes së gjakut brenda 'një ore' pas konsumimit
Lexo po ashtu Pije popullore jo-alkoolike e lidhur me formimin e mpiksjes së gjakut brenda 'një ore' pas konsumimit

Problemet mjekësore, të tilla si sëmundjet e zemrës, një atak i mëparshëm në zemër, presioni i lartë i gjakut, obeziteti dhe diabeti rrisin gjithashtu rrezikun e arrestit kardiak.

Arresti kardiak më së shpeshti shkakton gulçim

“Frymëmarrja e shkurtër është simptoma kryesore e arrestit kardiak”, thuhet në raport. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, problemet e rënda të frymëmarrjes shoqërohen me një rrezik të shtuar të vdekjes. Raporti vë në dukje se sëmundje të tjera mjekësore që shkaktojnë probleme të frymëmarrjes, të tilla si sëmundja pulmonare obstruktive kronike, mund të ndodhin krahas arrestit kardiak.

Çfarë është sindroma e zemrës së thyer dhe si ndryshojnë simptomat nga sulmi në zemër?
Lexo po ashtu Çfarë është sindroma e zemrës së thyer dhe si ndryshojnë simptomat nga sulmi në zemër?

Simptoma të tjera të zakonshme të arrestit kardiak përfshijnë ndjenjën e lodhjes dhe ënjtjen në këmbë, këmbë ose nyje. Një raport i Shoqatës Amerikane të Zemrës thotë se lodhja është simptoma më e pakëndshme e arrestit kardiak.

Marramendje

Sipas raportit, simptomat e hershme të arrestit kardiak përfshijnë probleme me stomakun, marramendje, të vjella dhe humbje të oreksit. Humbja e muskujve si rezultat i arrestit kardiak mund të tregojë se sëmundja është e avancuar.

“Simptomat e hershme dhe delikate mund të jenë gjithashtu “pararojë” të përkeqësimit të sëmundjes dhe shtrimit në spital ose vdekjes së afërt,” shtoi raporti.

Simptoma të tjera

Ekzaminimet zbuluan se 25 deri në 30 për qind e të rriturve me arrest kardiak raportuan çrregullime të humorit, kryesisht depresion dhe ankth, por edhe pagjumësi. Arresti kardiak shkakton pagjumësi për disa arsye. Njerëzit me arrest kardiak shpesh mbeten pa frymë kur janë shtrirë.

Sulmi në zemër -Shenja paralajmëruese e përjetuar nga 71 për qind e grave në muajin para sulmit
Lexo po ashtu Sulmi në zemër -Shenja paralajmëruese e përjetuar nga 71 për qind e grave në muajin para sulmit

Së dyti, një efekt anësor i barnave për arrest kardiak mund t’i bëjë njerëzit të urinojnë më shumë gjatë natës pasi ilaçet lëshojnë lëngje që grumbullohen në mushkëri, gjë që shkakton gulçim.