LAJMI I FUNDIT:

Arktik

18 Artikuj

Burri që punon në Rrethin Arktik dokumenton sfidat e punës, para zyrës ku punon ka një kafaz – është ndërtuar për ta mbrojtur nga arinjtë polarë

Burri që punon në Rrethin Arktik dokumenton sfidat e punës, para zyrës ku punon ka një kafaz – është ndërtuar për ta mbrojtur nga arinjtë polarë

Kuriozitete
Për herë të parë në histori, akulli i detit Arktik nuk është duke ngrirë në muajin tetor

Për herë të parë në histori, akulli i detit Arktik nuk është duke ngrirë në muajin tetor

Evropa
Momenti kur ajsbergu mbi të cilin po ngjiteshin dy eksplorues, rrokulliset dhe për pak sa nuk përfundon mbi kokat e tyre

Momenti kur ajsbergu mbi të cilin po ngjiteshin dy eksplorues, rrokulliset dhe për pak sa nuk përfundon mbi kokat e tyre

Interesante
Toka regjistroi janarin më të nxehtë në histori

Toka regjistroi janarin më të nxehtë në histori

Nga Bota
Ndryshimet klimatike kanë bërë që Arktiku të ngrohet dhe të bëhet i gjelbër, bimët dhe pemët po e mbushin hapësirën që dikur ishte e ngrirë

Ndryshimet klimatike kanë bërë që Arktiku të ngrohet dhe të bëhet i gjelbër, bimët dhe pemët po e mbushin hapësirën që dikur ishte e ngrirë

Interesante
Vihet nën kontroll zjarri në një aeroplanmbajtëse ruse që ua mori jetën dy marinarëve

Vihet nën kontroll zjarri në një aeroplanmbajtëse ruse që ua mori jetën dy marinarëve

Nga Bota
​Shkrirja e akullit të Arktikut përhap virusin vrasës

​Shkrirja e akullit të Arktikut përhap virusin vrasës

Nga Bota
Rusia mund të jetë duke i fshehur pasojat e një tragjedie nukleare

Rusia mund të jetë duke i fshehur pasojat e një tragjedie nukleare

Nga Bota
Rusia e ka shtuar kontrollin në Arktik, me një bazë të fuqishme ushtarake (Foto)

Rusia e ka shtuar kontrollin në Arktik, me një bazë të fuqishme ushtarake (Foto)

Nga Bota
Dronët ‘kalashnikovë’ identifikojnë nëndetëset deri në 100 kilometra largësi (Foto)

Dronët ‘kalashnikovë’ identifikojnë nëndetëset deri në 100 kilometra largësi (Foto)

Interesante
Lëshuesja me kostum bëhet e para që kalon mbi Arktikun e ftohtë (Video)

Lëshuesja me kostum bëhet e para që kalon mbi Arktikun e ftohtë (Video)

Interesante
Humbi për dy javë në malin përplot arinj, mbijetoi duke ngrënë boronica të papjekura (Foto)

Humbi për dy javë në malin përplot arinj, mbijetoi duke ngrënë boronica të papjekura (Foto)

Interesante
NASA: Akulli në Arktik ndodhet në nivel të ulët dhe shqetësues

NASA: Akulli në Arktik ndodhet në nivel të ulët dhe shqetësues

Nga Bota
Paralajmërojnë studiuesit: Ndryshimi i klimës në Arktik është tashmë i pandalshëm

Paralajmërojnë studiuesit: Ndryshimi i klimës në Arktik është tashmë i pandalshëm

Nga Bota
Pas 25 muaj testimesh, Jaguar i të gjitha terreneve do të prezantohet javën që vjen (Video)

Pas 25 muaj testimesh, Jaguar i të gjitha terreneve do të prezantohet javën që vjen (Video)

Modelet e Reja
Për çfarë po përgatiten rusët? Automjetet ushtarake ruse, drejt një “udhëtimi të ngrirë” (Foto)

Për çfarë po përgatiten rusët? Automjetet ushtarake ruse, drejt një “udhëtimi të ngrirë” (Foto)

Nga Bota
‘Lufta e re e Ftohtë’: Marinsat amerikanë i japin “mesazh” Moskës nga Arktiku

‘Lufta e re e Ftohtë’: Marinsat amerikanë i japin “mesazh” Moskës nga Arktiku

Nga Bota
Plazhi mbushet me topa gjigant bore të formuara në mënyrë misterioze (Video)

Plazhi mbushet me topa gjigant bore të formuara në mënyrë misterioze (Video)

Interesante