LAJMI I FUNDIT:

Dronët ‘kalashnikovë’ identifikojnë nëndetëset deri në 100 kilometra largësi (Foto)

Dronët ‘kalashnikovë’ identifikojnë nëndetëset deri në 100 kilometra largësi (Foto)

Kalashnikov ka prezantuar dronët e sofistikuar të quajtura ZALA, me të cilat do të mbrojnë asetet e Rusisë në Arktik.

Reklama

Sipas prodhuesit të armëve, këto pajisje do të ofrojnë shërbime vëzhgimi përgjatë gjithë kohës, për të kontrolluar perimetrin e caktuar, transmeton Telegrafi.

Në këta dronë janë vendosur pjesët e avancuara, që iu mundësojnë të mbledhin të dhëna edhe për nëndetëset që ndodhen në 100 kilometra largësi.

Hapësirat ujore ku dronët ZALA do të vëzhgojnë

“ZALA e Arktikut ka mundësi të ndihmojë në çështje civile dhe ushtarake, për të mbrojtur zonën tokësore dhe atë ujore, qoftë edhe nëse ka sipërfaqe të trash akulli”, ka thënë udhëheqësi i Kalashnikov Group, Vladimir Dmitriyev.

Raportohet se këta dronë mund të japin informata të vlefshme lidhur me nëndetëset, si madhësinë, kursin, shpejtësinë, madje edhe emrin. Është i pajisur edhe me sistemin e veçantë të lëvizjes, që është ekuivalenti rus për GPS.

Që ta kenë pamjen sa më të qartë, dronëve ‘kalashnikovë’ iu janë vënë kamera me nga 24 pxl, me mundësi të ndërrimit të lentave.

Derisa bateria iu zgjatë nga pesë orë, radio kanalet që ka ZALA, i mundëson të dërgojë pamje dhe imazhe infra të kuqe në kohë reale. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Aeroplani i Aeroflot goditet drejtpërdrejt nga rrufeja

Aeroplani i Aeroflot goditet drejtpërdrejt nga rrufeja

Interesante
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Fun
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

U fut në market dhe tentoi të vjedhë, shitësja ia mbyllë derën me telekomandë – hajni në Australi detyrohet të kthejë shishen me alkool

Fun
Kalo në kategori