LAJMI I FUNDIT:

Suplementi që do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë më shpejt në rast ftohje

Suplementi që do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë më shpejt në rast ftohje

Hundë e bllokuar, dhimbje fyti, një kollë e pandërprerë – tani që sezoni i të ftohtit dhe gripit është këtu, këto simptoma bezdisëse mund të bëhen shumë të njohura.

Reklama

Por sipas një studimi të ri, mund ta largosh sëmundjen duke marrë suplemente zinku.

Zinku është një përbërës thelbësor për të cilin trupi ynë ka nevojë, por nuk e prodhon, kështu që ne e marrim pjesën më të madhe të tij përmes dietës sonë.

Minerali rrit sistemin tonë imunitar, redukton inflamacionin, menaxhon sheqerin në gjak dhe promovon një zemër dhe enët e gjakut të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme ta përfshini atë në dietën tuaj, dhe një studim i ri i publikuar në BMJ Open thotë se mund të ndihmojë në uljen e kohës që jeni të sëmurë.

Ndërsa studimi nuk ka një sasi definitive të zinkut që duhet të merrni, në përgjithësi, sasia e rekomanduar ditore e zinkut është 8 miligram për gratë. Për këtë studim, studiuesit shikuan 28 prova klinike që përfshinin 5,446 të rritur për të parë se si minerali ndikon në infeksionin e frymëmarrjes. Gjetjet japin disa shembuj se si mund të ndihmojë në luftimin e infeksioneve të frymëmarrjes dhe atyre simptomave të bezdisshme.

Si mund t’ju ndihmojë zinku të ndiheni më mirë

25 nga sprovat treguan se pikat e zinkut për kollën dhe spërkatjet e hundës parandaluan pesë infeksione të traktit respirator në 100 njerëz në muaj. Në tre prova, këto parandaluan gjithashtu zhvillimin e simptomave më të rënda si ethet.

Mesatarisht, marrja e suplementeve të zinkut ndihmoi në eliminimin e simptomave deri në dy ditë më parë. Studimi thotë se zinku nuk lidhej me lehtësimin me ashpërsinë e simptomave ditore në përgjithësi, por pati një ulje të ndjeshme të ashpërsisë në ditën e tretë.

Nuk u raportuan efekte anësore serioze të marrjes së zinkut, megjithëse të përzierat dhe acarimi i hundës kishin 40 për qind më shumë gjasa. Megjithatë, studimi nuk kishte një përgjigje të qartë mbi mënyrën më të mirë për të konsumuar zinkun – ose dozën më efektive. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
Cilat vitamina dhe minerale nuk duhet marrë bashkë dhe cilat duhet të merren

Cilat vitamina dhe minerale nuk duhet marrë bashkë dhe cilat duhet të merren

Shëndetësi
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Kalo në kategori