LAJMI I FUNDIT:

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?
Reklama

Pas sulmit terrorist që ndodhi në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, Policia e Kosovës konfiskoi një arsenal të tërë armësh si dhe autoblindë e vetura ushtarake. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, thanë se armët ishin prodhim i vitit 2021.

Pyetja që më së shpeshti është bërë, ishte se si arriti të futej brenda territorit të shtetit të Kosovës tërë ai arsenal armësh edhe të rënda, autoblinda e vetura ushtarake?


Njohës i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi në një prononcim për Telegrafin tha se nuk ka pasur kontroll të plotë të vijës kufitare me Serbinë.

Nuredin Ibishi, analist i sigurisë

Sipas tij armatimi mund të jetë futur në pjesë të pakontrolluara mirë të vijës kufitare.

“Kufijtë në Kosovë janë porozë, dhe më herët është paralajmëruar që mund të futet armatim në pjesë të pakontrolluara mirë të kufijve tokësorë. Kohëve të fundit janë mbyllur rrugët alternative, janë bërë kontrolle… Pas incidentit të fundit që ndodhi, me kidnapimin, KFOR-i shtoi kapacitetin. Mirëpo shteti i Serbisë përmes inteligjencës ka futur arsenal të madh të armatimit në Kosovë”, ka thënë Ibishi.

Sipas tij, detyra e Policisë kufitare është që të kontrollojë vijën kufitare, por siç tha ai në aspektin e sigurisë ajo nuk mund të mbulojë fizikisht gjithë atë pjesë.

Ndërsa, Arton Demhasaj nga organizata “Çohu”, beson se KFOR-i ka pasur dijeni për hyrjen e gjithë armatimit në Kosovë.

Arton Demhasaj, organizata “Çohu”

“Nuk besoj që i gjithë ai armatim ka hyrë në Kosovë pa u vërejt nga inteligjenca e KFOR-it. Mendoj që KFOR-i e ka vërejt që ai armatim po hyn, por pastaj thjesht e kanë përcjell se nga po shkon… Besoj që ka diçka që fshihet pas kësaj. Edhe informacionet kanë rrjedh dikah për grupin terrorist… Ato informacione me gjasë janë shkëmbyer tek inteligjenca, qoftë e policisë apo të tjerëve prandaj dhe aksioni i së dielës ka përfunduar me sukses të plotë”, ka thënë Demhasaj.

Kompetencat e NATO-s në Kosovë
Lexo po ashtu Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Por, cilat janë kompetencat e NATO-s në Kosovë?

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë misionin e tyre në Kosovë.

Trupat e KFOR-it, që janë nga 27 shtete të botës, kanë për mandat që të ofrojnë mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë.

Mandati i tyre buron nga rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e miratuar më 10 qershor 1999, një ditë pas nënshkrimit të Marrëveshjes Teknike të Kumanovës.

Kjo marrëveshje parashihte tërheqjen e të gjitha forcave serbe nga Kosova dhe hyrjen e trupave paqeruajtëse ndërkombëtare. Ajo u nënshkrua midis KFOR-it dhe autoriteteve të ish-Jugosllavisë, duke i dhënë fund bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe.

Numri i ushtarëve të KFOR-it në Kosovë ndër vite është zvogëluar, pas përmirësimit të situatës në veri. Por, pas rritjes në veri të Kosovës në fund të majit, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka njoftuar për rritjen e numrit të trupave, duke shtuar se numri i tyre mund të rritet edhe më shumë, për të qetësuar dhunën në veri.

Çfarë thotë rezoluta 1244 për misionin e KFOR-it?

Në rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së thuhet se prania ndërkombëtare e sigurisë, e cila do të ketë pjesëmarrje të konsiderueshme të forcave të NATO-s, “duhet të vendoset nën një komandë dhe kontroll unik dhe të autorizohet për ta krijuar një ambient të sigurt për të gjithë njerëzit në Kosovë si dhe ta lehtësojë kthimin e sigurt të te gjithë refugjatëve dhe të personave të zhvendosur në shtëpitë e tyre”.

Në rezolutë po ashtu thuhet se trupat ndërkombëtare kanë për mandat që të sigurojnë “tërheqjen [e trupave jugosllave] dhe parandalimin e kthimit të ushtrisë jugosllave në Kosovë, të policisë dhe forcave paramilitare”.

Po ashtu, aty thuhet se paqeruajtësit duhet të “çmilitarizojnë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës dhe grupet e tjera të armatosura të shqiptarëve të Kosovës”.

Ndryshe, e diela e 24 shtatorit e gjeti Banjskën e Zveçanit nën sulmin e një grupi terrorist prej më shumë se 30 personave, të armatosur rëndë e me maska.

Ky grup fshihej në Manastirin e Banjskës, gjersa në sulmin ndaj Policisë së Kosovës mbeti i vrarë polici Afrim Bunajku, ndërkaq u plagos polici Alban Rashiti.

Pas situatës së krijuar Policia e Kosovës i është kundërpërgjigjur grupit terrorist, ku pas një videoje të publikuar u konfirmua edhe pjesëmarrja e nënkryetarit të Listës serbe, Milan Radoiçiq.

Policia e Kosovës kërkoi dorëzimin e këtij grupi por që u kundërshtua, ndërkaq në kundërpërgjigjet ndaj tyre vrau të paktën tre pjesëtarë të grupit.

Pas disa orësh të sulmit të armatosur, grupi është tërhequr dhe ka ikur në Serbi. /Telegrafi/