LAJMI I FUNDIT:

Sulmi i ri rus me dron në Kiev, mbrojtja kundërajrore ukrainase i neutralizon të gjitha fluturaket pa pilot

Sulmi i ri rus me dron në Kiev, mbrojtja kundërajrore ukrainase i neutralizon të gjitha fluturaket pa pilot

Gjatë mbrëmjes së kaluar, ushtria ruse sulmoi përsëri Kievin nga ajri. Më herët, armiku përdori dronët Shahed. Sulmi ishte masiv dhe u zhvillua në disa valë.

Reklama

Sipas kreut të administratës ushtarake të qytetit të Kievit, Sergei Popka, Kievi është ende një nga objektivat kryesore të armikut në këtë luftë.

Ushtria ruse lëshoi ​​dronë për të sulmuar kryeqytetin në grupe dhe në intervale. Në total, alarmi zgjati më shumë se 3 orë, transmeton Telegrafi.

Siç tha Popka, ushtria e Kremlinit po përpiqet të arrijë qëllimet e saj, duke përfshirë shterjen e mbrojtjes ajrore.

“Engjëjt mbrojtës të Ukrainës nuk i dhanë një shans agresorit. Të gjitha objektivat e zbuluara ajrore që lëviznin në drejtim të Kievit u shkatërruan nga forcat dhe mjetet e forcave tona të mbrojtjes ajrore. Sulmet ndaj Kievit nuk lejohen! Për të mijtën herë, falënderojmë Forcat e Mbrojtjes Ajrore për punën e tyre të shkëlqyer”, tha Popko.

Ai shtoi se ky është tashmë sulmi i dymbëdhjetë nga qielli në kryeqytet në maj. Kësaj i ka paraprirë pushimi më i gjatë i këtij muaji, i cili ka zgjatur katër ditë.

“Informacioni operacional po përditësohet dhe rafinohet. Ndiqni njoftimet e reja. Kujdesuni, respektoni rreptësisht rregullat e sigurisë, me veprimet tuaja të përgjegjshme sjellin paqen në Ukrainë çdo ditë pas fitores sonë”, tha ai.

Këtë natë, përveç Kievit, “Shahedim” sulmuan rajonet e Lviv, Khmelnytskyi dhe Bukovina. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë

"A ka borë, ministër?", rrëfimi i Radoiçiqit është një moment i mirë për të kujtuar se si gënjente Daçiqi

Serbia
Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Serbia
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Kadyrov tregoi bicepsin kur u pyet lidhur me pretendimet për gjendjen e tij shëndetësore

Kadyrov tregoi bicepsin kur u pyet lidhur me pretendimet për gjendjen e tij shëndetësore

Evropa
Abazoviq: Këta njerëz janë në krye të piramidës kriminale

Abazoviq: Këta njerëz janë në krye të piramidës kriminale

Mali i Zi
Tanket “Abrams” arrijnë në Ukrainë - disa karakteristika të mjetit luftarak amerikan

Tanket “Abrams” arrijnë në Ukrainë - disa karakteristika të mjetit luftarak amerikan

Evropa
Kalo në kategori