Viktimat e një sulmi në Norvegji nuk u vranë me hark dhe shigjetë siç mendohej më parë, njoftoi policia të hënën.

Pesë persona u vranë në Kongsberg pranë Oslos të mërkurën e kaluar. Të paktën tre të tjerë, përfshirë një oficer policie jashtë detyrës, u plagosën rëndë.

Policia kishte raportuar fillimisht për viktima “pasi një burrë u pa duke ecur me atë që supozohej se ishte një shigjetë dhe hark”.

Por, sipas Euronews, përcjell Telegrafi, ata tani kanë sqaruar se ndërsa një hark dhe shigjetë ishte përdorur për të sulmuar njerëzit, ajo ishte hedhur para se të ndodhnin vrasjet.

Arrestohet sulmuesi, detaje të tjera rreth sulmit me hark dhe shigjetë - me disa të vdekur - në Norvegji Arrestohet sulmuesi, detaje të tjera rreth sulmit me hark dhe shigjetë - me disa të vdekur - në Norvegji

“Kur i akuzuari mbërrin në Hyttegata, ai nuk kishte më hark dhe shigjetë. Në Hyttegata, pesë persona vriten me armë therëse”, tha policia norvegjeze në një deklaratë të hënën. “Disa vriten brenda shtëpive të tyre, disa jashtë në hapësirën publike”.

Ata shtuan se kanë “konfiskuar armë therëse që mund të lidhen me veprimet”, por nuk pranuan të japin detaje të tjera “për hir të dëshmitarëve dhe viktimave që ende nuk janë marrë në pyetje”.

Ndryshe, autori, Espen Andersen Braathen, u arrestua menjëherë pas sulmit të tij dhe pranoi vrasjet, tha policia.

Ai është duke u ndaluar për katër javë, dy prej të cilave në izolim, dhe i është ndaluar komunikimi.

Shtetasi danez 37-vjeçar po mbahet për pesë akuza për vrasje paraprake dhe tre akuza për vrasje në tentativë paraprake.

Braathen është një mysliman i konvertuar i cili më parë ishte dyshuar për shenja të radikalizimit, por policia përsëriti të hënën se “sëmundja duket të jetë hipoteza më e mundshme për sa i përket motivit të veprimit”.

Ai është pranuar në një institucion shëndetësor dhe do t’i nënshtrohet “një vëzhgimi të plotë gjyqësor” për të përcaktuar nëse ai ishte i arsyeshëm në kohën e sulmit, njoftoi policia javën e kaluar. /Telegrafi/