Dhjetë persona u goditën me thikë mbrëmjen e së premtes në një tren në Tokio, sipas Departamentit të Zjarrfikësve të Tokios.

Departamenti iu përgjigj një telefonate në orën 8:38 pasdite. dhe gjeti viktima me njolla gjaku kur mbërritën në vendin e ngjarjes.

Të gjitha viktimat ishin të vetëdijshme dhe një person u largua vetë, tha departamenti. Asnjë vdekje nuk është raportuar, shkruan cnn.

Sipas transmetuesit publik japonez, NHK, i dyshuari shkoi në një dyqan dhe u dorëzua, duke i thënë nëpunësit, “Unë jam i dyshuari për krimin që po luan në lajmet tani. Jam lodhur duke vrapuar”.

Policia Metropolitane e Tokios thotë se burri pranoi akuzën duke pohuar se “thjesht dëshironte të vriste çdo grua që dukej e lumtur”.

NHK raportoi se i dyshuari duket të jetë rreth të 30-ave dhe nëpunësi i dyqanit tha se kishte njolla gjaku në një pjesë të trupit të tij.

Incidenti ndodhi në një tren të Linjës Odakyu, midis stacionit Seijogakuen-mae dhe stacionit Soshigaya-Okura në Setagaya Ward. /Telegrafi/