LAJMI I FUNDIT:

Studimi zbulon rënien e kënaqësisë me përvojën e karikimit në shtëpi të veturave elektrike

Studimi zbulon rënien e kënaqësisë me përvojën e karikimit në shtëpi të veturave elektrike

J.D. Power – organizata jozyrtare e renditjes së “gjithçkaje” – ka publikuar një studim të ri që thotë se ndërsa 68 për qind e pronarëve të veturave elektrike përdorin një karikues të nivelit 2 të instaluar në shtëpi, kënaqësia e tyre e përgjithshme me përvojën e karikimit në shtëpi ka rënë nga viti në vit.

Këto gjetje vijnë nga Studimi i Përvojës së Karikimit të Veturave Elektrike në Shtëpi (EVX) 2023, i cili vlerëson kënaqësinë e pronarit me karikuesit L2 në SHBA.

Studimi përcaktoi se këtë vit kënaqësia me karikimin në shtëpi në përgjithësi ra me 12 pikë. Fajtori? Rritja e kostos së energjisë elektrike për shkak të inflacionit. Pronarët gjithashtu raportohet se janë të pakënaqur me shpejtësitë e karikimit në shtëpi, dhe për disa arsye J.D. Power nuk e shpjegon këtë, por viti i modelit të veturës tuaj elektrike mund të bëjë një ndryshim në këtë fushë, raporton InsideEVs, transmeton Telegrafi.

Kompania në njoftimin e saj për shtyp thotë, “Studimi i vitit 2023 zbulon se pronarët e veturave elektrike të vitit të modelit 2022 dhe vitit të modelit 2023 janë më pak të kënaqur me shpejtësinë e karikimit të shtëpisë së tyre sesa pronarët e veturave elektrike të vitit të modelit 2021 dhe vitit të modelit 2020”, gjë e cila është befasuese duke pasur parasysh se veturat elektrike më të reja zakonisht kanë teknologji më të mirë karikimi, dhe për rrjedhojë edhe shpejtësi më të lartë karikimi, sesa modelet më të vjetra.

Studimi i këtij viti mati kënaqësinë me karikimin në shtëpi për karikuesit individual në 8 fusha:

Drejtësia e çmimit të shitjes me pakicë
Gjatësia e kordonit
Madhësia e karikuesit
Lehtësia e mbështjelljes/ruajtjes së kabllit
Kostoja e tarifimit
Shpejtësia e karikimit
Lehtësinë e përdorimit
Besueshmëria

Karikuesi L2 i montuar në shtëpi me renditjen më të lartë është karikuesi zyrtar i Tesla-s, i cili mori 790 nga 1000 pikë. Vendi i dytë vjen nga GRIZZL-E, i cili mori 757 pikë dhe vendi i tretë shkon për Emporia me 754 pikë. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Corvette e vitit 1962 duket si e re pas pastrimit të saj të parë në 30 vjet

Corvette e vitit 1962 duket si e re pas pastrimit të saj të parë në 30 vjet

Auto
Ishte dhe mbetet Opeli më tërheqës, prodhimi i Calibra u anulua për shkak të një detaji

Ishte dhe mbetet Opeli më tërheqës, prodhimi i Calibra u anulua për shkak të një detaji

Auto
Toyota dëshiron të prodhojë më shumë vetura sportive, por thotë se nuk ia del dot vetëm

Toyota dëshiron të prodhojë më shumë vetura sportive, por thotë se nuk ia del dot vetëm

Auto
Golf festoi 50 vjetorin e prodhimit, një punëtor ka punuar në montimin e të 8 gjeneratave

Golf festoi 50 vjetorin e prodhimit, një punëtor ka punuar në montimin e të 8 gjeneratave

Auto
Ka vjedhur qindra vetura, tani këshillon shoferët se si të mbrohen nga hajdutët

Ka vjedhur qindra vetura, tani këshillon shoferët se si të mbrohen nga hajdutët

Auto
Investitorët mbështesin marrëveshjen 56 miliardë dollarëshe të Muskut - kompania pritet të zhvendoset në Teksas

Investitorët mbështesin marrëveshjen 56 miliardë dollarëshe të Muskut - kompania pritet të zhvendoset në Teksas

Auto
Kalo në kategori