LAJMI I FUNDIT:

Stoltenberg udhëton për në Turqi, do të tentojë ta bindë Erdoganin të lejojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Stoltenberg udhëton për në Turqi, do të tentojë ta bindë Erdoganin të lejojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se do të udhëtojë nesër në Turqi për të konfirmuar mbështetjen e Aleancës për Turqinë pas tërmetit shkatërrues, dhe të avokojë për ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në këtë organizatë.

Reklama

“Unë shkoj nesër në Turqi për t’i shprehur presidentit Erdogan mbështetjen e Aleancës”, tha ai në një konferencë shtypi në Bruksel, pas takimit të ministrave të Mbrojtjes, transmeton Telegrafi.

Stoltenberg shtoi se do të diskutojë edhe për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.

“Unë do t’u kërkoj atyre të ratifikojnë të dy protokollet e pranimit në të njëjtën kohë. Por i takon Turqisë të vendosë nëse do të ratifikojë një ose të dy protokollet,” shtoi ai.

Në takimin dyditor të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, nuk u arrit pajtim për dërgimin e aeroplanëve në Ukrainë
Lexo po ashtu Në takimin dyditor të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, nuk u arrit pajtim për dërgimin e aeroplanëve në Ukrainë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha për herë të parë në fillim të shkurtit, se parlamenti turk mund të ratifikojë pranimin e Finlandës në NATO pa Suedinë. Tridhjetë vende kanë nënshkruar protokollet e anëtarësimit, dhe 28 i kanë ratifikuar ato. Vetëm Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende traktatin e tyre.

“Çështja kryesore nuk është nëse pranimi i Finlandës dhe Suedisë do të ratifikohet së bashku, por se të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Stoltenberg dje në takimin e ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

Vendimi i autoriteteve suedeze për të lejuar një protestë para ambasadës turke në Stokholm, ku u dogj një Kuran, ka zemëruar Ankaranë. Shumica e finlandezëve janë pro anëtarësimit të vendit në NATO pa pritur Suedinë. Por liderët e dy vendeve duan të hyjnë së bashku në NATO.

Erdogan: Shpresoj se do t'i kapërcejmë këto ditë të vështira
Lexo po ashtu Erdogan: Shpresoj se do t'i kapërcejmë këto ditë të vështira

Organizimi i zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare në Turqi në maj mund të vonojë ratifikimin, pasi parlamenti pushon së funksionuari në mars. Por zgjedhjet mund të shtyhen për shkak të tërmetit në jug të vendit.

Suedia dhe Finlanda janë tashmë shumë të integruara në NATO. Marrin pjesë në të gjitha takimet duke përfshirë komitetin ushtarak dhe kanë marrë garanci sigurie nga SHBA, Gjermania, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Polonia dhe Holanda deri në hyrjen në Aleancë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori