LAJMI I FUNDIT:

Stoltenberg udhëton për në Turqi, do të tentojë ta bindë Erdoganin të lejojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Stoltenberg udhëton për në Turqi, do të tentojë ta bindë Erdoganin të lejojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se do të udhëtojë nesër në Turqi për të konfirmuar mbështetjen e Aleancës për Turqinë pas tërmetit shkatërrues, dhe të avokojë për ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në këtë organizatë.

“Unë shkoj nesër në Turqi për t’i shprehur presidentit Erdogan mbështetjen e Aleancës”, tha ai në një konferencë shtypi në Bruksel, pas takimit të ministrave të Mbrojtjes, transmeton Telegrafi.

Stoltenberg shtoi se do të diskutojë edhe për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.


“Unë do t’u kërkoj atyre të ratifikojnë të dy protokollet e pranimit në të njëjtën kohë. Por i takon Turqisë të vendosë nëse do të ratifikojë një ose të dy protokollet,” shtoi ai.

Në takimin dyditor të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, nuk u arrit pajtim për dërgimin e aeroplanëve në Ukrainë
Lexo po ashtu Në takimin dyditor të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, nuk u arrit pajtim për dërgimin e aeroplanëve në Ukrainë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha për herë të parë në fillim të shkurtit, se parlamenti turk mund të ratifikojë pranimin e Finlandës në NATO pa Suedinë. Tridhjetë vende kanë nënshkruar protokollet e anëtarësimit, dhe 28 i kanë ratifikuar ato. Vetëm Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende traktatin e tyre.

“Çështja kryesore nuk është nëse pranimi i Finlandës dhe Suedisë do të ratifikohet së bashku, por se të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Stoltenberg dje në takimin e ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

Vendimi i autoriteteve suedeze për të lejuar një protestë para ambasadës turke në Stokholm, ku u dogj një Kuran, ka zemëruar Ankaranë. Shumica e finlandezëve janë pro anëtarësimit të vendit në NATO pa pritur Suedinë. Por liderët e dy vendeve duan të hyjnë së bashku në NATO.

Erdogan: Shpresoj se do t'i kapërcejmë këto ditë të vështira
Lexo po ashtu Erdogan: Shpresoj se do t'i kapërcejmë këto ditë të vështira

Organizimi i zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare në Turqi në maj mund të vonojë ratifikimin, pasi parlamenti pushon së funksionuari në mars. Por zgjedhjet mund të shtyhen për shkak të tërmetit në jug të vendit.

Suedia dhe Finlanda janë tashmë shumë të integruara në NATO. Marrin pjesë në të gjitha takimet duke përfshirë komitetin ushtarak dhe kanë marrë garanci sigurie nga SHBA, Gjermania, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Polonia dhe Holanda deri në hyrjen në Aleancë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
FBI nuk është plotësisht e bindur se Trump u qëllua nga një plumb - gjatë 'tentativës për vrasjen e tij'

FBI nuk është plotësisht e bindur se Trump u qëllua nga një plumb - gjatë 'tentativës për vrasjen e tij'

Amerika
Një ligjvënëse mbajti një tabelë ku shkruante

Një ligjvënëse mbajti një tabelë ku shkruante "kriminel lufte" dhe "fajtor për gjenocid" gjatë fjalimit të Netanyahu në Kongres

Botë
Joe Biden iu drejtua kombit - shpjegoi vendimin për të hequr dorë nga gara për President të SHBA-së

Joe Biden iu drejtua kombit - shpjegoi vendimin për të hequr dorë nga gara për President të SHBA-së

Amerika

"Kokosi, muzika dhe fushata virale", interneti i pushtuar me Kamala Harris - a do t'i sjellë kjo më shumë vota?

Amerika
Peshkaqenët pozitivë ndaj kokainës për shkak të kontaminimit të oqeanit në Brazil

Peshkaqenët pozitivë ndaj kokainës për shkak të kontaminimit të oqeanit në Brazil

Botë
Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Kroacia
Kalo në kategori