Arritja koreane “Squid Game” ka fituar popullaritet të jashtëzakonshëm me shfaqjen në Netflix dhe është praktikisht seriali i vetëm për të cilin po flitet në internet këto ditë dhe realizimi i një video-loje tani po konsiderohet.

Ky serial, të cilin shtëpia e prodhimit në Korenë e Jugut refuzoi ta regjistrojë për 10 vjet, është në rrugën e tij për t’u bërë më i shikuari ndonjëherë në platformën Netflix, i cili do të tejkalonte 76 milionë shikues të serisë televizive The Witcher.

Përveç kësaj, Netflix gjithashtu vuri në dukje mundësinë e bërjes së një video lojë Squid Game, pasi, siç e dini tashmë, kjo shtëpi prodhimi po përhap ngadalë tentakulat e saj edhe në këtë sektor, me një plan për të bërë lojëra bazuar në arritjet ajo zotëron.

Kreu i seksionit të Netflix Asia njoftoi se ideja për një lojë video Squid Game është duke u shqyrtuar aktualisht, por nuk janë ndarë detaje shtesë për mundësitë e krijimit të saj.

Sigurisht, lojërat Battle Royale të këtij formati, si ajo e parë në Squid Game, janë mjaft aktuale për momentin, kështu që popullariteti do të ishte i garantuar nëse Netflix vendos ta bëjë atë. /Telegrafi/