LAJMI I FUNDIT:

Speca të mbushur me spinaq dhe qiqra

Speca të mbushur me spinaq dhe qiqra

Vakt i lehtë veror, ka shije të mrekullueshme dhe pak kalori

Reklama

Përbërja:

– 4-5 speca;
– 400 g qiqra;
– 100 g oriz;
– 1 qepë;
– 2 thelpinj hudhre;
– 2 lugë pure domatesh;
– 1 tufë majdanoz;
– 1 tufë kopër;
– 1 spec djegës;
– 200 g spinaq;
– 1 limon;
– 2-3 lugë vaj ulliri;
– 1 lugë spec i tymosur;
– piper;
– kripë.

Përgatitja:

Grini qepën imët. Nxehni vajin e ullirit në një tigan të thellë dhe shtoni qepët të skuqen. Grini imët thelpinjtë e hudhrës dhe shtoni në tigan kripën, piperin dhe specin e tymosur.

Shtoni oriz margaritar të bardhë dhe skuqeni derisa kokrrat të bëhen të tejdukshme.

Pritini gjethet e spinaqit në copa të mëdha dhe shtojini në mbushje. Shtoni specin djegës të grirë imët dhe gjysmë tufe kopre dhe majdanozi.

Shtoni purenë e domates dhe tundeni përzierjen. Shtoni një kavanoz me qiqra, pak lëng, përzieni mirë dhe hiqeni përzierjen nga zjarri.

Pritini majat e specave dhe përdorni si kapakë. Mbushni me përbërjen e përgatitur dhe radhisni në një enë pjekjeje.

Shtoni një filxhan me ujë të ngrohtë ose lëng mishi perimesh në tas dhe transferojeni në furrën e nxehur më parë në 200 gradë për 30 minuta.

Ju bëfshin mirë! – transmeton Telegrafi.