Votuesit në Amerikë do të vendosin më 3 nëntor nëse Donald Trump do të mbetet në Shtëpinë e Bardhë për katër vjet të tjera.

Presidenti republikan po sfidohet nga i nominuari i Partisë Demokratike, Joe Biden, i cili njihet më shumë si nënkryetar i Barack Obamas por ka qenë në politikën amerikane që nga vitet 1970.

Ndërsa afrohet dita e zgjedhjeve, kompanitë e sondazheve do të përpiqen të vlerësojnë situatën, duke pyetur votuesit se cilin kandidat preferojnë.

Në këtë drejtim, BBC, ka ndjekur disa sondazhe dhe përpiqet të zbulojë se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të na tregojnë se kush do të fitojë zgjedhjet, përcjell Telegrafi.

Biden udhëheq në sondazhet presidenciale kombëtare

Sondazhet kombëtare janë një udhëzues i mirë për sa i popullarizuar është një kandidat në të gjithë vendin në tërësi, por ato nuk janë domosdoshmërisht një mënyrë e mirë për të parashikuar rezultatin e zgjedhjeve.

Në vitin 2016, për shembull, Hillary Clinton udhëhoqi në sondazhe dhe fitoi gati tre milionë vota më shumë se Donald Trump, por megjithatë humbi – kjo për shkak se SHBA përdor një sistem kolegji elektoral, kështu që fitimi i më shumë votave nuk ju fiton gjithmonë zgjedhjet.

Me këtë vërejtje mënjanë, Joe Biden ka qenë para Donald Trump në shumicën e sondazheve kombëtare që nga fillimi i vitit.

Ai ka qëndruar rreth 50% në muajt e fundit dhe ka pasur një epërsi prej 10 pikësh në disa raste.

Kush është përpara në sondazhet kombëtare?

Në vitin 2016 sondazhet ishin shumë më pak të qarta dhe vetëm disa pikë përqindje ndanë zotin Trump dhe rivalin e tij të atëhershëm Hillary Clinton në disa pika ndërsa dita e zgjedhjeve po afrohej.

Cilat shtete do të vendosin për këto zgjedhje?

Siç e zbuloi rasti i zonjës Clinton në vitin 2016, numri i votave që fitoni është më pak i rëndësishëm sesa ku i fitoni.

Shumica e shteteve pothuajse gjithmonë votojnë në të njëjtën mënyrë, që do të thotë se në të vërtetë ka vetëm një grusht shtetesh ku të dy kandidatët kanë një shans për të fituar.

Këto janë vendet ku zgjedhjet do të fitohen dhe humbin dhe njihen si shtete të “fushës së betejës”.

Në sistemin e kolegjit elektoral që SHBA përdor për të zgjedhur presidentin e saj, secilit shtet i jepet një numër votash bazuar në sa anëtarë dërgon në Kongres – Dhoma dhe Senat.

Një total prej 538 votash të kolegjit elektoral janë në pritje, kështu që një kandidat duhet të arrijë 270 për të fituar.

Disa shtete të “fushës së betejës” kanë shumë më tepër vota të kolegjit elektoral se të tjerët, kështu që kandidatët shpesh kalojnë shumë më shumë kohë duke bërë fushatë në to.

Kush po udhëheq në “shtetet e fushës së betejës”?

Për momentin, sondazhet në shtetet e “fushës së betejës” duken mirë për Joe Biden, por gjërat mund të ndryshojnë shumë shpejt, veçanërisht kur përfshihet Donald Trump.

Sondazhet sugjerojnë se Biden ka epërsi të mëdha në Michigan, Pennsylvania dhe Wisconsin – tre shtete industriale ku rivali i tij republikan fitoi me marzhe më pak se 1% për të arritur fitoren në vitin 2016.

Por janë “vendet e betejës” ku z. Trump fitoi shumë në vitin 2016, ato për të cilat ekipi i tij i fushatës do të shqetësohet më shumë.

Marzhi i tij fitues në Iowa, Ohio dhe Texas ishte midis 8-10% atëherë, por po duket shumë më afër në të tre për momentin.

Kjo është një nga arsyet pse disa analistë politikë i vlerësojnë shanset e tij për t’u rizgjedhur më të vogla, përcjell Telegrafi.

FiveThirtyEight, një faqe në internet e analizës politike, thotë se Z. Biden është “i favorizuar” për të fituar zgjedhjet, ndërsa The Economist thotë se ai “ka shumë të ngjarë” të mundë Z. Trump.

Kush e fitoi debatin e parë presidencial?

Donald Trump dhe Joe Biden u gjenden ballë për ballë në debatin e parë televiziv më 29 shtator.

Shumë ekspertë e vlerësuan debatin për z. Biden.

Por çfarë na tregojnë sondazhet?

Një sondazh kombëtar i NBC News/Wall Street Journal i kryer pas debatit gjeti Z. Biden me 53% dhe rivalin e tij me 39% – një hendek gjashtë pikë më i gjerë se në sondazhin e tyre të mëparshëm dy javë më parë.

Por, më shqetësuese për presidentin janë dy sondazhet shtetërore të “fushës së betejës” të kryera nga New York Times dhe Siena College që gjetën z. Biden përpara me shtatë pikë në Pensilvania dhe pesë pikë në Florida.

Në përgjithësi, nuk duket se performanca e debatit të presidentit e ndihmoi atë të mbyllte hendekun në rivalin e tij.

Debati i dytë u anulua, kështu që debati përfundimtar do të jetë të enjten 22 tetor (sipas kohës lokale).

A ka ndikuar COVID-19 në numrat e Trump?

Kishim vetëm disa ditë për të menduar mbi debatin e parë para se cicërima e presidentit Trump në orët e para të 2 tetorit të zbulonte se ai dhe zonja e parë kishin dalë pozitivë në testin për coronavirus.

Ndërsa pandemia ka dominuar titujt kryesorë në SHBA që nga fillimi i vitit, fokusi ishte zhvendosur në Gjykatën e Lartë pas vdekjes së Ruth Bader Ginsburg në shtator.

Kështu që testi pozitiv i coronavirusit të zotit Trump vendosi përgjigjen e tij ndaj pandemisë, e cila ka marrë jetën e më shumë se 200,000 njerëzve në SHBA, përsëri në qendër të vëmendjes.

Sipas të dhënave nga një sondazh i ABC News/Ipsos, vetëm 35% e amerikanëve e miratojnë mënyrën se si presidenti e ka trajtuar krizën. Kjo shifër ngjitet midis republikanëve, por vetëm në 76%.

Për shëndetin e tij, 72% e të anketuarve thanë se Z. Trump nuk e mori “rrezikun e prekjes së virusit mjaft seriozisht”, ndërsa i njëjti numër tha që ai nuk arriti të marrë “masat e duhura paraprake kur bëhej fjalë për shëndetin e tij personal”.

Një sondazh i ngjashëm i Yahoo News/YouGov zbuloi se rreth gjysma e të anketuarve besuan se ai mund të kishte shmangur sëmundjen krejtësisht nëse ai kishte praktikuar distancë më të madhe sociale dhe të kishte veshur një maskë fytyre.

A mund t’i besojmë sondazheve?

Është e lehtë të mohosh sondazhet duke thënë se ato kanë gabuar në vitin 2016 dhe presidenti Trump shpesh e bën pikërisht këtë. Por nuk është plotësisht e vërtetë.

Shumica e sondazheve kombëtare kishin vendosur Hillary Clinton përpara me disa për qind, por kjo nuk do të thotë se ata ishin të gabuar, pasi ajo fitoi tre milionë vota më shumë sesa rivali i saj.

Debatin e sotëm mund ta ndiqni duke klikuar KËTU. /Telegrafi/