Ole Gunnar Solskjaer ka zbuluar se ai ndihmoi në mësimin e Cristiano Ronaldos dhe Wayne Rooney disa nga teknikat e tyre më klinike të përfundimit të aksioneve.

Kur menaxheri i Manchester Unitedit u intervistua nga faqja e internetit të klubit, ai foli për ndikimin që ai kishte tek lojtarët përreth tij pavarësisht problemeve të tij të dëmtimit drejt fundit të karrierës së tij.

Norvegjezi foli me theks të veçantë për dy të rinjtë e asaj kohe, Ronaldon dhe Rooneyt, për të cilët Solskjaer ishte një mësues.

“Unë gjithashtu kur hyja në stërvitje, u përpiqesha t’u mësoja atyre disa gjëra. Mendoj se kam marrë më shumë njohuri sesa shumica e shfrytëzimit të mundësive tuaja. Kurrë nuk kam qenë më i shpejti, kurrë më i fortë ose më i gjati, kështu që unë duhej të isha i zgjuar”, ka thënë fillimisht Solskjaer.

“Çdo herë kur Wayne ose Cristiano e zhvendosnin topin në krah dhe e vendosnin përsëri nën këmbët e mbrojtësit, dhe portieri ngecte, unë i përdorja fëmijët e mi dhe i thosha: Babai yt ua ka mësuar këtë!”.

“Përveç kësaj, unë mendoj se ju duhet të pyesni lojtarët. Unë mendoj se kam udhëhequr më shumë nga shembulli”, përfundoi norvegjezi.

Pasi Solskjaer u tërhoq si lojtar në vitin 2007, ai u bë një trajner i ekipit rezervë në klub dhe ndihmoi lojtarët e rinj dhe ata të moshuar. /Telegrafi/