Nuk është vonë për kopshtarinë

Nëse dëshironi ta kultivoni kopshtin tuaj në mënyrë organike, zëvendësoni pesticidet me sodë buke.

Reklama

Ne kemi shkruar tashmë për përfitimet e sodës së bukës në kopsht dhe tani ju japim këshilla të reja që mund t’i përdorni gjatë muajve të kopshtarisë që paraprijnë, transmeton Telegrafi.

Sodë buke për hardhi dhe rrush

Nëse keni një hardhi, mos harroni ta spërkatni me një tretësirë sode buke: përzieni 75 gramë sodë buke me 10 litra ujë.

Spërkatni rrushin gjatë pjekjes dhe parandaloni kalbjen e thatë, por gjithashtu mund të rrisni sheqerin në frutat me kokrra.

E njëjta tretësirë mund të përdoret për të spërkatur pemët me fruta të ndryshme dhe në këtë mënyrë parandalohet shfaqja e vemjeve në gjethe.

Reklama
Reklama

shutterstock

Soda është numër një në luftën kundër mykut

Kastravecët: Për spërkatje parandaluese të kastravecëve, përdorni 1 lugë çaji sodë në 1 litër ujë. Do të parandaloni që gjethet të zverdhen.

Lakra: Të njëjtën zgjidhje mund ta spërkatni mbi lakër kundër vemjeve dhe insekteve. Ju gjithashtu mund të bëni një tretësirë me 9 lugë gjelle uthull molle dhe 1 litër ujë. Spërkateni lakrën me këtë tretësirë dhe dëmtues më nuk do të ketë.

Rrush serezi: Spërkateni rrush pa fara me: 1 lugë gjelle sodë buke, 1 aspirinë, 1 lugë gjelle detergjent për larjen e enëve, 1 lugë vaj vegjetal dhe 4,5 litra ujë.

Reklama

Për të tërhequr bletët në shkurret e rrush serezit, spërkateni me ujë mjalti: shpërndani 1 lugë gjelle mjaltë në një litër ujë. Kjo do të tërheqë pjalmuesit dhe rrush pa fara juaj do të ketë fruta të bollshme.

Reklama

Dredhëzat: Shtoni 15 pika jod në 10 litra ujë (një kovë plastike është e domosdoshme) dhe përzieni me një lugë druri në mënyrë që jodi të tretet mirë në ujë.

Pas ujitjes së bollshme, ose pas shiut, spërkatni pak nga kjo tretësirë pranë secilës luleshtrydhe. Atëherë mund të mendoni për zhvendosjen e tyre në një vend tjetër. Kujdesuni mirë që të mos e kaloni dozën e jodit, përndryshe mund të skuqni rrënjët. /Telegrafi/

Reklama