LAJMI I FUNDIT:

Sodë buke në vend të pesticideve: Mbroni frutat dhe perimet nga kalbja në këtë mënyrë!

Sodë buke në vend të pesticideve: Mbroni frutat dhe perimet nga kalbja në këtë mënyrë!

Nuk është vonë për kopshtarinë

Nëse dëshironi ta kultivoni kopshtin tuaj në mënyrë organike, zëvendësoni pesticidet me sodë buke.

Ne kemi shkruar tashmë për përfitimet e sodës së bukës në kopsht dhe tani ju japim këshilla të reja që mund t’i përdorni gjatë muajve të kopshtarisë që paraprijnë, transmeton Telegrafi.

Sodë buke për hardhi dhe rrush

Nëse keni një hardhi, mos harroni ta spërkatni me një tretësirë sode buke: përzieni 75 gramë sodë buke me 10 litra ujë.

Spërkatni rrushin gjatë pjekjes dhe parandaloni kalbjen e thatë, por gjithashtu mund të rrisni sheqerin në frutat me kokrra.

E njëjta tretësirë mund të përdoret për të spërkatur pemët me fruta të ndryshme dhe në këtë mënyrë parandalohet shfaqja e vemjeve në gjethe.

shutterstock

Soda është numër një në luftën kundër mykut

Kastravecët: Për spërkatje parandaluese të kastravecëve, përdorni 1 lugë çaji sodë në 1 litër ujë. Do të parandaloni që gjethet të zverdhen.

Lakra: Të njëjtën zgjidhje mund ta spërkatni mbi lakër kundër vemjeve dhe insekteve. Ju gjithashtu mund të bëni një tretësirë me 9 lugë gjelle uthull molle dhe 1 litër ujë. Spërkateni lakrën me këtë tretësirë dhe dëmtues më nuk do të ketë.

Rrush serezi: Spërkateni rrush pa fara me: 1 lugë gjelle sodë buke, 1 aspirinë, 1 lugë gjelle detergjent për larjen e enëve, 1 lugë vaj vegjetal dhe 4,5 litra ujë.

Për të tërhequr bletët në shkurret e rrush serezit, spërkateni me ujë mjalti: shpërndani 1 lugë gjelle mjaltë në një litër ujë. Kjo do të tërheqë pjalmuesit dhe rrush pa fara juaj do të ketë fruta të bollshme.

Dredhëzat: Shtoni 15 pika jod në 10 litra ujë (një kovë plastike është e domosdoshme) dhe përzieni me një lugë druri në mënyrë që jodi të tretet mirë në ujë.

Pas ujitjes së bollshme, ose pas shiut, spërkatni pak nga kjo tretësirë pranë secilës luleshtrydhe. Atëherë mund të mendoni për zhvendosjen e tyre në një vend tjetër. Kujdesuni mirë që të mos e kaloni dozën e jodit, përndryshe mund të skuqni rrënjët. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Si ta vononi ejakulimin dhe të keni seks të mahnitshëm

Si ta vononi ejakulimin dhe të keni seks të mahnitshëm

Intimitet dhe Pasion
Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Lifestyle
Një udhëzues si të gjeni se ç’masë unaze keni

Një udhëzues si të gjeni se ç’masë unaze keni

Bëje vet
Produkti i thjeshtë që ju ndihmon për pastrimin e tapetit dhe largimit të erës së keqe

Produkti i thjeshtë që ju ndihmon për pastrimin e tapetit dhe largimit të erës së keqe

Stil
Demi: Horoskopi vjetor për 2024

Demi: Horoskopi vjetor për 2024

Astrologji
Kalo në kategori