LAJMI I FUNDIT:

Sllovenia do ta ndihmojë integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Sllovenia do ta ndihmojë integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Qeveria e Republikës së Sllovenisë në prioritetet e saj për rajonin, veçanërisht i veçon ndihmën dhe mbështetjen për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Bosnjë e Hercegovinën dhe integrimin në BE. Në këtë kontekst, Qeveria vë në dispozicion të gjithë kapacitetin e saj dhe ka siguruar mjete dhe ndihmë teknike përkatëse për shfrytëzim nga ana e institucioneve të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Reklama

Këtë, siç kumtoi pres shërbimi parlamentar, e ka theksuar kryetari i Qeverisë së Sllovenisë, Robert Golob, në takimin me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, i cili është për vizitë zyrtare në Sllovenia.

“Kryeparlamentari Xhaferi i përshëndeti marrëdhëniet tradicionale miqësore dhe dinamikën e shkëlqyer të takimeve në të gjitha nivelet dhe shprehu falënderim veçanërisht për mbështetjen aktuale të policisë sllovene në kufirin Maqedonia e Veriut – Greqi, si pjesë e aksionit të përbashkët për menaxhim me rritjen e flukseve të migrimit, sipas protokollit të nënshkruar mes ministrive të punëve të brendshme të të dyja shteteve. Në bisedimet e Xhaferit me nënkryetaren e Qeverisë dhe ministre e Punëve të Jashtme Tanja Fajon, u përshëndet kryesimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut me Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) dhe me Procesin për Bashkëpunim me Evropën Juglindore (PBEJL), me mbështetjen e deklaruar të hapur të vendit tonë dhe prioritetet e parapara në kuadër të këtyre proceseve”.

“Ajo që veçanërisht u theksua është se momenti për përshpejtimin e procesit të zgjerimit si rezultat i ngjarjeve në Ukrainë nuk duhet humbur dhe se Sllovenia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj të njëjtën të mos e humbasë dinamikën, ndërsa vendet kandidate duhet të vazhdojnë me reformat e kërkuara”, theksohet në kumtesë.

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

Lajme
Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Jehona Hulaj
Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Elfije Boletini
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Operacioni

Operacioni "Shpërndarësi 3", Policia sekuestron drogë, vetura, para dhe arreston katër persona në Gjilan

Lajme
Kalo në kategori