0Shares

Mbetjet e skeletit misterioz, që ka nga tre gishta në duar dhe këmbë, tregojnë se mund të jetë jashtëtokësor – megjithëse, ka shumë ngjashmëri me njerëzit.

Gjetja e bërë në Peru, krahas një bebeje nëntëmuajshe të mumifikuar, është quajtur Maria nga grupi i shkencëtarëve, transmeton Telegrafi.

Testet tregojnë se është njeri – sepse i ka 23 kromozome – por, ka disa elemente tjera aspak humane.

Profesori konstantin Korotkov nga një universitet rus, thotë se në të njëjtën hapësirë, janë gjetur edhe katër skelete meshkujsh, që janë të vjetra më se 6,500 vjet.

“Secila mumie ka nga dy duar, dy këmbë, një kokë, dy sy dhe një gojë. Skanimet termografike, shfaqin skeletin. Indet kanë strukturë biologjike, ndërsa kompozimet kimike tregojnë se janë njerëzore. Kanë ADN me 23 kromozome, sikurse ne”, ka thënë Korotkov.

Ekipi i ndarë që po merret me Marian, është duke hulumtuar që prej vitit të kaluar.

“Maria dhe bebja Vivian, kanë ndërtim tjetër, mbase i përkasin një epoke shumë para nesh dhe këtu janë dallimet”, ka thënë profesori, duke mos dashur të përgjigjet, para se të përfundojnë hulumtimet.

Në anën tjetër, nxitësit e teorive konspirative, besojnë se mund të jetë një trup që ka ardhur nga qielli, për të nisur dhe zhvilluar jetën në planetin tonë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)