LAJMI I FUNDIT:

Situata është e pashpresë në Rusi, thotë krijuesi i video-lojës Tetris

Situata është e pashpresë në Rusi, thotë krijuesi i video-lojës Tetris

Ju mund të mos e njihni Alexey Pajitnov – por patjetër do të keni dëgjuar për lojën që ai shpiku – Tetris.

Reklama

Historinë e Pajitnov, i cili lindi në Moskë kur Rusia ishte BRSS, aktualisht mund ta shihni në filmin e ri Tetris në Apple TV+, me protagonist Taron Egerton, i cili përshkruan luftën për të drejtat e lojës nga sovjetikët gjatë Luftës së Ftohtë.

Duke folur për Sky News përpara premierës së filmit, ai tha se situata në vendin e tij ishte “e pashpresë”.

“Fatkeqësisht, situata tani është edhe më e errët se sa mund të shihni në film, sepse, në atë kohë, [ajo] ishte disi shumë afër fundit të Bashkimit Sovjetik”, tha ai.

“Ishte gjithashtu koha e perestrojkës dhe kjo lloj ngjarjeje na dha njëfarë shprese. Fatkeqësisht, tani situata duket shumë më e pashpresë se sa ishte atje”, pohoi Pajtinov.

Ndryshe, Tetris është një video lojë me katrorë e krijuar në vitin 1984. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori