LAJMI I FUNDIT:

Situata e sigurisë në veri, Qalaj: Që nga shtatori i vitit të kaluar është mjaft e tensionuar


Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Rashit Qalaj në një intervistë në emisionin “Përballje” me kryeredaktorin e Telegrafit, Muhamet Hajrullahu ka folur për gjendjen e sigurisë në veri të Kosovës si dhe paralajmërimet nga ana e Listës Serbe se pjesëtarët e komunitetit serbë nga 1 qershori “do ta mbrojnë veten me të gjitha mjetet”.

Reklama

Qalaj ka thënë se situata në veri të Kosovës është e tensionuar dhe kjo sipas tij nuk është diçka sekrete.

Ai tha se nga muaji shtator i vitit të kaluar në veri ka pasur situata të cilat e kanë cenuar rendin dhe ligjin në vend.

“Nuk është asgjë sekrete. Ne situatën atje e kemi mjaft të tensionuar. Nëse e analizojnë situatën atje, në sipërfaqe duket situatë e qetë. Mirëpo është mjaft e tensionuar, jo tash, por ka disa muaj. Që nga shtatori i vitit të kaluar kemi pas zhvillime të cilat realisht e kanë cenuar rendin dhe ligjin në vend, sidomos në ato pjesë ku kanë ndodhur bllokadat e rrugës e të gjitha zhvillimet që kanë ndodhur”, ka thënë ai.

Rashit Qalaj nga PDK gjatë intervistës për emisionin “Përballje”, me Muhamet Hajrullahu, foto: Ridvan Slivova

Gjithashtu Qalaj foli edhe për procesin zgjedhor që u mbajt në katër komunat veriore.

Ai tha se nga aspekti legal dhe formal ka qenë çdo gjë në rregull.

“…Mirëpo i kemi disa kryetarë të zgjedhur tashmë, e që nga aspekti i legjitimitetit lë shumë për të dëshiruar. Konsideroj që procesi ka qenë i suksesshëm në kushtet që është mbajtur edhe pse e dimë që popullata lokale atje, në masë të madhe i ka bojkotuar ato zgjedhje. Disa individë nga vullneti i tyre, e shumica nga kërcënimet e shantazhet që ia ka bërë direkt qeveria e Beogradit dhe presidenti i Serbisë me instrumentet e saj, siç është Lista serbe dhe bota e krimit që operojnë në pjesën veriore”, potencoi Qalaj.

Rashit Qalaj nga PDK, foto: Ridvan Slivova

E sa i përket paralajmërimeve të Listës Serbe se nga 1 qershori pjesëtarët e komunitetit serbë “do ta mbrojnë vetën me të gjitha mjetet”, ai tha: “paralajmërimi i Listës Serbe për një zhvillim nga 1 qershori, mendoj që ka lidhje dhe me kryetarët e zgjedhur dhe tash realisht ata kryetar duhet të japin betimin dhe të fillojnë me punë. Por, ka lidhje dhe me shpronësimin e disa pronave atje që në fakt qeveria i ka bërë dhe mendoj që sa i përket pronave publike nuk ka të drejtë askush të kontestojë vendimin e qeverisë. Ndërsa, sa i përket pronave private duhet të jemi shumë të kujdesshëm, pavarësisht se po ndodhin në veri apo në jug”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Lajme
Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Lajme
Deputetja britanike e quan skandaloze deklaratën e kongresistes amerikane për vrasjen e policit në veri

Deputetja britanike e quan skandaloze deklaratën e kongresistes amerikane për vrasjen e policit në veri

Lajme
Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë Korit Diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri

Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë Korit Diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri

Lajme
Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Lajme
Eurodeputeti holandez i reagon zëdhënësit të BE-së: Ndaloni zbutjen e destabilizuesve [Serbisë

Eurodeputeti holandez i reagon zëdhënësit të BE-së: Ndaloni zbutjen e destabilizuesve [Serbisë

Lajme
Kalo në kategori