LAJMI I FUNDIT:

Siria e humbur: Të jetosh pa kujtime

Siria e humbur: Të jetosh pa kujtime

Laura Wadha, regjisore skoceze e filmit me origjinë siriane, ka jetuar prej kohësh me familje në Skoci. Por, babai i saj gjithmonë ka dashur që fëmijët të jenë të lidhur me vendin e origjinës.

Reklama

Në dokumentarin që do të shihni më poshtë, shihen skenat e viteve 1997, 2007 … dhe 2010 – kur regjisorja ishte për herë të fundit në Siri. Xhirimet shfaqin jetën normale, familjet dhe fëmijët e lumtur. Regjisorja thotë se ende e ndien aromën e jaseminit, me të cilën e identifikonte vendin prej nga e kishte prejardhjen.

Në ato imazhe të xhiruara me kamerë amatore, që janë bërë për t’i parë shokët dhe shoqet në Skoci, shihet edhe kushërira e saj Lujain. Laura dhe ajo komunikojnë për herë të parë pas dhjetë vjetësh, përmes rrjeteve sociale. Lujaina jeton në Kanada, si shumë familjarë të tjerë që janë shpërndarë anembanë botës – shkaku i luftës civile që shkatërroi Sirinë. Kur janë larguar, kanë pasur kohë vetëm për një valixhe të vogël. Kujtimet mbetën në Siri.

Pra, Lujaina nuk ka më kujtime nga Siria. Xhirimet e vjetra që sheh janë dëshmi e një jete tjetër që ka ekzistuar. Por, nuk mban mend. Ajo ende vuan nga traumat e luftës dhe ka harruar kohët që ka kaluar bashkë me familjarët dhe me Lauran. Dhe, lufton për të krijuar kujtime të reja të mira.

Kur rilidhen, kushërirat i kujtojnë bisedat reale të bëra në paqe dhe ato virtuale nga koha kur bota përmbyset për banorët e Sirisë. Laura dhe Lujaina e rindërtojnë miqësinë e tyre dhe reflektojnë se si lufta vazhdon të ndikojë në çdo marrëdhënie, edhe shumë kohë pasi ajo të përfundojë. /Telegrafi/

Në trend Kultura

Më shumë
Ton Koka, shqiptari i CIA-s që zbulonte agjentët e UDB-së dhe KGB-së në Evropë

Ton Koka, shqiptari i CIA-s që zbulonte agjentët e UDB-së dhe KGB-së në Evropë

Kulture
Varret ilire në Mal të Zi

Varret ilire në Mal të Zi

Kulture
Agjenti i dyfishtë i Luftës së Ftoftë: Si e mashtroi Tito, Perëndimin?

Agjenti i dyfishtë i Luftës së Ftoftë: Si e mashtroi Tito, Perëndimin?

Kulture
SHȄMTIA E LUFTȄS

SHȄMTIA E LUFTȄS

Poezi
Letër mikeshës

Letër mikeshës

Kulture
Tirana e hershme dhe fëmijnia jonë e mjerë

Tirana e hershme dhe fëmijnia jonë e mjerë

Kulture
Kalo në kategori