LAJMI I FUNDIT:

Sirenat e sulmit ajror ndërpresin ndeshjen në Ukrainë: Ylli shqiptar dhe lojtarët e tjerë u larguan nga stadiumi

Sirenat e sulmit ajror ndërpresin ndeshjen në Ukrainë: Ylli shqiptar dhe lojtarët e tjerë u larguan nga stadiumi

Lufta në Ukrainë filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar pas pushtimit rus dhe vazhdon ende. Edhe pse ka kaluar më shumë se një vit, lufta nuk mbaron dhe futbollistët në Ukrainë i luajnë ndeshjet e para me shpresën se do të shpëtojnë nga bombardimet.

Reklama

Mirëpo, të shtunën në ndeshjen mes Vorsklas të Taulant Seferit dhe Metalist nga Kharkiv në Poltava, mbizotëroi panik i madh. Dueli u ndërpre përkohësisht pasi u dëgjuan sirenat që paralajmëronin mundësinë e sulmeve ajrore.

Qyteti ndodhet pak më shumë se 100 kilometra nga Kharkiv, i cili konsiderohet si një nga vatrat më të mëdha të luftës në Ukrainë.

Taulant Seferi vazhdon shkëlqimin në Ukrainë, tjetër gol me fanellën e Vorsklas
Lexo po ashtu Taulant Seferi vazhdon shkëlqimin në Ukrainë, tjetër gol me fanellën e Vorsklas

Të dyja skuadrat u larguan menjëherë nga fusha dhe me zhurmën e sirenës u tërhoqën brenda stadiumit, ndërsa reagimi i futbollistëve ishte thjesht i tmerrshëm.

Mes tyre nuk pati asnjë grimë paniku apo frike, ata u larguan nga fusha krejtësisht të qetë, çka tregon qartë se sa janë mësuar me ngjarje të tilla. Thjesht nuk ndiejnë më frikë, presin të kalojë gjithçka, ndonëse qartësisht gjithmonë ekziston frika se mund të ndodhin sulmet e përgjakshme që prej muajsh po ndodhin në të gjithë vendin.

Kjo ishte ndeshja e parë pas një kohe të gjatë që futbollistët e Vorskla luajtën në stadiumin e tyre në Poltava. Ndeshja përfundoi pa gola.

Pas 18 xhirove në këtë sezon të kampionatit të Ukrainës, skuadrat kryesuese janë Dnipro dhe Shakhtar me 39 pikë, ndërsa Zorya ka 37 dhe e katërta është Dinamo Kiev me 33 pikë.

Metalist dhe Vorskla zënë përkatësisht vendin e 8-të dhe të 9-të me 21 dhe 20 pikë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Kalo në kategori