LAJMI I FUNDIT:

Simptomat më pak të njohura të sëmundjes Crohn që mund të jenë të dukshme në sy

Simptomat më pak të njohura të sëmundjes Crohn që mund të jenë të dukshme në sy
(Foto: Pexels)

Sëmundja e Crohnit është një nga dy gjendjet e klasifikuara si sëmundje inflamatore të zorrëve, ndërsa gjendja tjetër quhet koliti ulceroz. Kjo gjendje shkakton diarre ose kapsllëk, gjakderdhje rektale dhe fryrje.

Reklama

Shoqërohet kryesisht me simptoma të tretjes, megjithatë rreth 10 për qind e njerëzve që kanë sëmundjen e Crohnit gjithashtu kanë irritim dhe inflamacion në njërin ose të dy sytë. Megjithëse këto simptoma zakonisht nuk janë të dhimbshme, ekziston mundësia e humbjes së shikimit. Prandaj, duhet t’u kushtoni vëmendje këtyre simptomave.

Gjakrrjedhje zorrësh, dhimbje të tmerrshme dhe trishtim i thellë: Një sëmundje për të cilën të gjithë heshtin
Lexo po ashtu Gjakrrjedhje zorrësh, dhimbje të tmerrshme dhe trishtim i thellë: Një sëmundje për të cilën të gjithë heshtin

Episkleriti

Episkleriti, inflamacioni i indit të episklerës, është çrregullimi më i zakonshëm që lidhet me sytë te njerëzit me këtë sëmundje. Simptomat përfshijnë: skuqje me ose pa dhimbje të lehtë, dhimbje në prekje ose lotim të syve. Episkleriti është më pak i dhimbshëm dhe nuk shkakton shikim të paqartë ose ndjeshmëri ndaj dritës.

Uveiti

Uveiti është një inflamacion më serioz i syrit. Në raste të rralla, mund të çojë në humbje të shikimit. Simptomat kryesore të uveitit janë: dhimbja, shikimi i paqartë, ndjeshmëria ndaj dritës ose fotofobia dhe skuqja e syve. Ndodh më shpesh te femrat dhe shoqërohet me artrit.

Sëmundjet e syve
Lexo po ashtu Sëmundjet e syve

Keratopatia

Keratopatia është një çrregullim i kornesë. Simptomat përfshijnë: irritim i syve, ndjenjën sikur trupi i huaj është i mbërthyer në syrin tuaj, shikim i reduktuar, dhimbje syri, lot dhe ndjeshmëri ndaj dritës.

Sy të thatë

Syri i thatë ndodh kur sytë tuaj nuk prodhojnë mjaftueshëm lot. Në këtë rast, mund të ketë shkaqe të ndryshme. Simptomat që përcaktojnë syrin e thatë janë kruajtje ose djegie, dhimbje në sy dhe skuqje e njërit ose të dy syve. Ky fenomen nuk lidhet domosdoshmërisht me sëmundjen e Crohnit, por zakonisht shfaqet ndër simptomat e para që nxit të sëmurin ti bëjë analizat te mjeku. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Çfarë duhet të bëni kur ju kaplon frika: Kaloni këta katër hapa dhe përballeni me guxim të ardhmen

Çfarë duhet të bëni kur ju kaplon frika: Kaloni këta katër hapa dhe përballeni me guxim të ardhmen

Psikologji
Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Dietë
Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Shëndetësi
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Shëndetësi Lajme
Kjo hartë tregon saktësisht përse ju dhemb barku – dhe sa është e rrezikshme situata (Foto)

Kjo hartë tregon saktësisht përse ju dhemb barku – dhe sa është e rrezikshme situata (Foto)

Shëndetësi
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori