LAJMI I FUNDIT:

Gjakrrjedhje zorrësh, dhimbje të tmerrshme dhe trishtim i thellë: Një sëmundje për të cilën të gjithë heshtin

Gjakrrjedhje zorrësh, dhimbje të tmerrshme dhe trishtim i thellë: Një sëmundje për të cilën të gjithë heshtin

Që kur diagnostikohen me sëmundjen Crohn-it ose kolit ulceroz, jeta e pacientëve ndryshon plotësisht

Reklama

Madje 70 për qind e pacientëve besojnë se sëmundja ka një efekt të tmerrshëm në aktivitetet e tyre jashtë shtëpisë, si ato më të zakonshmet kur shkojnë në dyqan, postë, farmaci dhe se patjetër duhet të përgatiten para se të dalin nga shtëpia.

U shmangen udhëtimeve, kanë frikë nga situata të paparashikuara në të cilat mund të gjenden, hasin shpesh keqkuptime, jo vetëm nga ambienti, por edhe nga familjarët.

Edhe rrethi i tyre i miqve është zvogëluar, prandaj shumica e tyre janë të vetmuar, transmeton Telegrafi.

Një sëmundje për të cilën nuk flitet

Flitet pak për sëmundjen e Crohn-it dhe kolitin ulceroz për shkak të simptomave jashtëzakonisht të pakëndshme, si numri i madh i jashtëqitjeve gjatë ditës, ndonjëherë deri në 15, gjakrrjedhja nga zorrët, humbja e peshës, temperaturat e larta dhe dhimbjet e barkut.

Ndodh shpesh që sëmundja të mos zbulohet në kohë, ndaj diagnoza pritet për disa vite. Zakonisht zhvillohet midis moshës 20 dhe 30 vjeç dhe çon në dëmtime të përhershme të traktit tretës. Në botë rreth 10 milionë njerëz vuajnë nga sëmundjet inflamatore të zorrëve.

Pacientët me sëmundje inflamatore të zorrëve nuk përfshihen në grupin e personave me aftësi të kufizuara, sepse aftësia e kufizuar e tyre është e padukshme.

Mosnjohja e aftësisë së kufizuar ndikon në cilësinë e jetës për shumë njerëz për shkak të pamundësisë për të lëvizur. Shkuarja në punë çdo ditë ose ndonjë aktivitet i gjatë privat ose biznesi që kërkon mungesë nga shtëpia është praktikisht e pamundur për ne për shkak të udhëtimeve të shpeshta dhe urgjente në tualet.

Për shkak të kësaj mënyre jetese, pacientët shpesh janë të ndjeshëm ndaj depresionit dhe çrregullimeve të ankthit të shpeshta, kështu që pothuajse gjysma ndiejnë vetminë dhe keqkuptimin nga të tjerët për shkak të sëmundjeve të shkaktuara nga sëmundja, madje një e katërta ndihet e refuzuar në baza ditore.

Edhe fëmijët sëmuren

Situata është e ngjashme kur bëhet fjalë për fëmijët me sëmundjen e Crohn dhe kolit ulceroz. Sëmundja më së shpeshti shfaqet mes moshës 15 dhe 25 vjeç dhe sipas vlerësimeve, çdo i katërti pacient është fëmijë.

Problemet e fëmijëve të sëmurë i hasim çdo ditë. Bëhet fjalë për fëmijë të moshës shkollore që ndjekin mësimin dhe në të njëjtën kohë kanë ankesa të caktuara si dhimbje barku, nevojë e shpeshtë për të shkuar në tualet. Këta fëmijë hasin në keqkuptim para së gjithash nga bashkëmoshatarët, gjë që i bën të ndihen ndryshe, shmangin udhëtimet, shëtitë në natyrë, aktivitetin fizik, kanë edhe një problem me mësuesit që nuk i lënë të shkojnë në tualet nga ora e mësimit, ndonëse kanë nevojë të shkojnë, madje disa herë.

Nganjëherë për shkak të vetë sëmundjes, ndonjëherë edhe për shkak të terapisë që marrin, fëmijët kanë një ndryshim, disi janë më të shkurtër ose të kequshqyer, dhe nëse janë në terapi me kortikosteroide, atëherë mund të jenë obezë, të kenë puçrra. Për shkak të gjithë kësaj ndjehen ndryshe dhe ja ku vijmë në izolim social.

Do të ishte mirë nëse shoqëria e gjerë e kuptoi rëndësinë e kësaj sëmundjeje, sa e shpeshtë është, por edhe se këta pacientë në shikim të parë ata me të vërtetë mund të duken plotësisht të shëndetshëm, edhe pse luftojnë me probleme dhe sëmundje të mëdha çdo ditë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Shëndetësi
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Nutricion
Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shëndetësi
Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Ushqim i shëndetshëm
Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

KosovaMed Healthcare
Kalo në kategori